Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırdı

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da ırkçı saldırı gerçekleştirdi

Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria’da ırkçı saldırı gerçekleştirdi

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın aktardığı habere göre, Selfit’e bağlı Kifl Haris Beldesi Belediye Başkanı İsam Ebu Yakub, bir grup Yahudi yerleşimcinin sabahın erken saatlerinde beldeye baskın düzenlediğini açıkladı. Ebu Yakub, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ait bazı evlerin duvarlarına İbranice ırkçı sloganlar yazdığını ve camlarını kırdığını açıkladı. Ayrıca Filistinlilere ait  15 araca da zarar verdiklerini kaydetti. Ebu Yakub, Kifl Haris Beldesi halkının İsrail askerleri korumasındaki Yahudi yerleşimcilere karşılık verdiğini ifade etti. Ve çevredeki yerleşim birimlerinde yaşayan Yahudilerin sık sık beldeye bu tür saldırılar düzenlediğini söyledi. Filistinlilere ait mülkleri hedef alan saldırılarla gündeme gelen radikal Yahudi örgüt “Bedel Ödetme”, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’nın yanı sıra İsrail’deki Filistin köy ve beldelerinde de benzer saldırılar gerçekleştiriyor.

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere karşı hak ihlali yapıyor

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail’in Filistinlilere yaptığı hak ihlallerine ilişkin açıklama yapmıştı. Mladenov, “İsrail’in bu kabul edilmez, korkunç olayla ilgili ivedilikle bağımsız bir şekilde inceleme yapması gerekir” diye konuşmuştu. Mladenov, özellikle çocukların uluslararası hukuka göre özel koruma hakkına sahip olduklarını hatırlatıp şiddetten korunmaları gerektiğini belirtmişti. İsrail güçlerinin zulmü yetmetmiş gibi Yahudi yerleşimciler de Filistinlilere zulmediyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere karşı hak ihlalleri yapıyor. Filistinlilere nefes aldırmıyorlar. Filistinlerin bahçelerini yakıp yakıyorlar. Tek geçim kaynaklarını ellerinden alıyorlar.

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırdı

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere nefes aldırmıyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook