Fransa'da Müslümanlara yönelik saldırılar arttı

Fransa’da Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılara bir yenisi daha eklendi

Fransa’da Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılara bir yenisi daha eklendi

Fransa‘da yönetim “ayrılıkçılıkla mücadele” adı altında İslam’ı ve Müslüman toplumu hedef aldı. Fransız yönetiminin bu politikalarından sonra Fransa‘da Müslümana yönelik saldırılar artmaya başladı. Nitekim ırkçı saldırılara bir yenisi daha eklendi. Yerel basındaki haberlere göre, Besançon kentinde 35 yaşındaki Mağrip kökenli Khaled Cid adlı adamın saldırıya uğradığını bildirdi. Cid, iş dönüşü arabasını park ettikten sonra Philippe T adlı ırkçının saldırısına maruz kaldı. Philippe T’nin ülkedeki aşırı sağcı gruplarla ilişkisi bulunduğu ortaya çıktı. Polis kayıtlarında da sabıkasının olduğu belirtildi. Irkçı Philippe T, Mağrip kökenli Khaled Cid’i gördüğü an “Ah! Takım elbiseli bir Arap” diyerek Cid’e hakaret etmeye başladı. Ardından da 35 yaşındaki adama saldırmaya başladı.

Fransa’da Müslümanlara yapılan ırkçı saldırıların sonu gelmiyor

35 yaşındaki Mağrip kökenli Khaled Cid yaşadığı olayı anlattı. Cid, anormal davranışlar sergileyen kişiye polis olup olmadığını sordu. Kendisinin de üzerindeki takım elbiseyi göstererek polis olmadığını söyledi. Sonra da saldırıya uğradığını söyledi. Philippe T adlı ırkçının gözleri yerinden fırlarcasına koşarak ona saldırdığını belirtti. Araplara hakarette bulunduğunu ve kendisini öldüreceğini söylediğini belirten Cid şöyle konuştu. “Beni dakikalarca darbetti. Hayatımda böyle bir şey görmedim.”  Cid, polislerin kısa sürede yaşanan ırkçı olaya müdahale ettiğini dile getirdi. “O ana kadar oğlumu bir daha göremeyeceğimi zannettim. O an öleceğimi düşündüm.” dedi. Cid, saldırgan hakkında şikayette bulundu. Doktorlar da Cid’e 3 gün iş göremez raporu verdi.

Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor

Macron’un İslam düşmanlığı yeni yasa tasarısıyla kendini açık ediyor. Sözde Radikal İslamcılık adı altında Müslümanlara zulmediliyor. Camiler kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshediliyor. Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor. Ülkede İslam karşıtı saldırılar 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 53 arttı. Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa’da saldırıların en fazla Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını belirtti. Zekri geçen yıl Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini kaydetti. Zekri, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını vurguladı. Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, 2020’de camilere yönelik saldırıların ise yüzde 35 arttığını aktardı. Zekri geçen yıl CFCM’in merkezine veya yöneticilerin evine tehdit içeren 70 mektup gönderildiğini ifade etti. Sanal ortamda İslam ve Müslümanlar hakkında yalanların ve Müslümanlara karşı nefreti körükleyen e-maillerin yayılmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Fransa'da Müslümanlara yönelik saldırılar arttı

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook