Twitter’ın silmediği nefret içerikli tweetler şirketin ofisinin önüne yazıldı

Twitter yönetiminin ırkçı paylaşımları silmemesi Almanya’da ilginç bir şekilde protesto edildi. Alman mizahçı, başvurusuna rağmen ırkçı tweetleri silmeyen Twitter yönetimini “ben maruz kalıyorsam siz de maruz kalacaksınız.” dedi. Alman mizahçı Shahak Shapira, nefret söylemi içeren tweetleri silmemekle suçladığı Twitter’ın Hamburg’daki ofisinin önüne bu tweetleri yazdığı bir eylem yaptı. Shapira, nefret söylemiyle ilgili altı ay içinde 300 tweeti Twitter’a ilettiğini, ancak sadece dokuzuna şirketin cevap verdiğini söylüyor.
Yahudi olan Shapira’nın YouTube’a yüklediği videosunda ise 30 adet tweeti Twitter’ın Hamburg’daki ofisinin önüne yazdığı görülüyor. Bu tweetlerin bazıları, “Almanya, İslam’a nihai çözüm uygulamalı” ve II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin altı milyon Yahudi’yi katletmesine referansla “Yahudileri gazlayalım” gibi ifadeler içeriyor. Tweetlerin yazılı olduğu şablonlar ve sprey boyalarla binanın önündeki sokağa tweetleri yazdığı görülen videoda Shapira, “Eğer Twitter beni bunları görmem için zorluyorsa, ben de onları görmek zorunda bırakırım.” diyor. Komedyen bu tweetlerin “sadece hakaret ya da şaka değil, şiddet tehdidi içeren mesajlar olduğunu” vurguluyor. Shapira aynı zamanda Twitter’dan dokuz tweetle ilgili olarak tweetlerin sitenin kurallarını ihlal etmediği yanıtını aldığını ve hiçbir tweetin kaldırılmadığını söylüyor.
#HeyTwitter etiketiyle kampanyasını başlatan Shapira’nın yüklediği videoda Twitter’ın ofisinin bulunduğu binanın hemen önündeki mesajların temizlendiği ancak sokaktakilere dokunulmadığı görülüyor. Komedyen bu konuyla ilgili olarak videoda, “Bu Twitter’ın kapı önündeki sorunlarla ilgilenme ancak geri kalanına karışmama politikasına birebir uyuyor.” yorumunda bulunuyor.
Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/amp/haberler-dunya-40874068

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook