Sidney’de terör bahane edilerek Sinagog yapımına izin verilmedi

Avustralya’nın en büyük kenti Sidney’in bir kenar mahallesinde Belediye Konseyi, sinagog yapımının yasaklanması kararına ilişkin konseyin suçlanmaması gerektiğini çünkü sinagogun bir terörist saldırının hedefi haline gelebileceğini açıkladı. Waverley Konseyi tarafından 4 Ağustos günü yapılan açıklamada, sinagogun yapılmasını reddeden kararın yerel arazi kullanımı mahkemesi tarafından alındığı öne sürüldü.
Doğu Avrupalı Mülteciler Dostları olarak bilinen Chabad cemaati Sidney’in banliyösünde bulunan popüler Bondi plajının yanında bir sinagog inşa etmek istemişti. Ancak yapılan başvuru, sinagogu kullanacaklar ile toplumun diğer üyeleri için potansiyel risk taşıdığı, böylelikle terörizmin ekmeğine yağ süreceği gerekçesiyle reddedildi. Konseye göre Doğu Avrupalı Mülteciler Dostları, gelişmiş başvurusunun bir parçası olarak terörizmle mücadele uzmanları tarafından hazırlanan risk analiz raporu sundu. Rapor, sinagog için birtakım potansiyel risklerin ve tehditlerin betimlenmesini içeriyordu. Konsey, Doğu Avrupalı Mülteciler Dostları’nın potansiyel risklerin yeterince ele alınmadığına karar veren Arazi ve Çevre Mahkemesi’nden karar beklediğini belirtti. Konseyin yaptığı açıklamada, “Waverley toplumu farklı inançlarımızla ve sinagoglarımız da dahil olmak üzere ibadet yerlerimizle zenginleşmiştir. Waverley Konseyi Yahudi toplumuyla güçlü tarihsel ortaklığa sahiptir ve Yahudi toplumuyla birlikte çalışmaya devam edecektir.” ifadeleri kullanıldı.
Waverley’in üç Yahudi Konsey üyesinden biri olan Leon Goltsman, Jerusalem Post’a yaptığı açıklamada, “Kayıtlar bu konseyin Yahudi toplumu için ne kadar çok şey yaptığını açıkça gösteriyor. Ana-akım medyanın ilk elden araştırma yapmadan hızlıca habere atlaması oldukça üzücü.” ifadelerini kullandı. Ancak Yahudi toplumu liderleri karardan dolayı büyük bir şok yaşadılar. Haham Yehoram Ulman, “Bu olayın çıkarımları devasa boyutta. Temelde yerleşim bölgelerinde hiçbir Yahudi organizasyonuna izin verilmemesi gerektiği ima ediliyor. Sidney’de Yahudi varlığı ve faaliyetleri bastırılıyor.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: http://www.jpost.com/Diaspora/Sydney-council-Dont-blame-us-for-banning-s…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook