Twitter Neo-Nazi lidere mavi tik verdiği ortaya çıkınca hizmetini askıya aldı

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, Twitter üzerinden onaylı hesap anlamına gelen “mavi tik” alım sürecini durdurduklarını açıkladı. ABD’de geçtiğimiz Ağustos ayında Charlottesville’de “Sağı Birleştir” adlı yürüyüşü organize eden aşırı sağcı Jason Kessler’ın mavi tik alması, sosyal medya şirketi Twitter’ın yoğun şekilde eleştirilmesine neden oldu. Kessler geçen hafta attığı tweette sosyal medya şirketinden mavi tık aldığını doğruladı.
Charlottesville’de çıkan olaylarda aşırı sağcı bir kişinin Neo-Nazilere karşı eylem yapan solcu eylemci gruba doğru araba sürmesinin ardından 32 yaşındaki Heather Heyer adlı solcu eylemci ölmüştü. Aşırı sağcıların liderinin mavi tik alması ABD kamuoyunda tartışma yarattı.
Twitter’ın resmi destek hesabı, “mavi tık” adıyla bilinene doğrulama sisteminin durdurulduğunu açıkladı. Şirket attığı tweette, “Doğrulama kimliğin ve sözün doğruluğunu onaylamaktadır ancak bu bir değer göstergesi veya benimseme olarak yorumlanmaktadır” açıklamasında bulundu. Şirket bu karışıklığa kendilerinin yol açtığını kabul ederek bu sorunu çözmek gerektiğini, bu nedenle bütün doğrulama işlemlerini durdurduklarını belirtti.
Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2017/nov/09/twitter-system-blue-t…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook