BAE elçisinin sızdırılan mailleri: İsrail karşıtı boykotu destekleyen Katar bedel ödemeli

Birleşik Arap Emirlikleri Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe’nin eski ABD’li diplomat Dennis Ross ile yazışmaları kamuoyuna sızdırıldı. Katar’ın “Filistin için İsrail’i Boykot Girişimi” olarak bilinen küresel BDS hareketine desteğinin Washington’daki Birleşik Arap Emirlikleri diplomatları için büyük bir endişe kaynağı olduğu ve Suudi Arabistan öncülüğünde geçtiğimiz aylarda başlatılan Katar ablukasına neden olduğu biliniyordu.
Sızdırılan maillerde Washington Büyükelçisi Uteybe’nin, Katarlıların boykota desteğine ilişkin yaşadığı hayal kırıklığını Dennis Ross ile paylaştığı ortaya çıktı. Eski Amerikalı diplomat Ross bazı çevrelerde İsrail’in gözcüsü olarak biliniyor. Uteybe ve Ross’un mail yazışmalarında sağcı İngiliz gazetesi Telegraph’ta Katar’ın BDS hareketini desteklediğine ilişkin çıkan makaleden dolayı çok öfkelendikleri ve Katar’ın davranışlarını değiştirmesi için ABD’nin askeri hava üssünün Katar’dan transfer edilmesi de dahil olmak üzere cezalandırıcı tedbirler almayı düşündükleri ortaya çıktı.
Pek çok kişi ABD’nin İsrail-Filistin çatışmasında dürüst bir arabulucu olamamasının önemli nedenlerinden birinin Dennis Ross olduğuna inanıyor. Eleştiriler Ross’un ABD elçisi rolünü kullanarak dünya sahnesinde İsrail’in buyruklarını yerine getirdiği noktasında toplanıyordu. İsrail yanlısı tutumu gayet iyi bilinen Dennis Ross’un “İsrail’i savunmamız gerek” sözü kayıtlara geçmişti. Siyonizme bağlı olan Ross, sinagogta yaptığı bir konuşmada Yahudilere siyonist görevlerini hatırlatarak “Yahudiler Filistinlileri savunmamalıdır çünkü biz İsrail’de yaşamıyoruz ve eleştirilerimizin sonuçlarına biz katlanmıyoruz” ifadesini kullanmıştı. Sızdırılan maillerde Ross Uteybe’yi İsrail’e yönelik eleştirilere karşı iyi bir müttefik ve “kafa dengi” olarak gördüğü ortaya çıktı.
Kaynak: https://www.middleeastmonitor.com/20171101-leaked-emails-uae-wants-qatar…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook