Oxford ve Cambridge’in siyahi öğrencileri kabul etmediği ortaya çıktı

Oxford Üniversitesi’ne ait kolejlerin neredeyse 3’te 1’inin 2015 yılında A seviyesinde bulunan tek bir siyahi İngiliz’i kabul etmemiş olması kamuoyunda büyük tartışmalara neden oldu. 2010 yılından itibaren Oxford Üniversitesi tarafından ilk kez yayınlanan rakamlara göre, 32 Oxford kolejinin 10’unda A seviyesinde olan siyahi İngiliz bir öğrenciye yer verilmediği ortaya çıktı. Oriel Koleji’nin 6 yılda yalnızca 1 siyahi öğrenciyi kabul ettiği belirtildi. Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan benzer verilere göre, üniversiteye bağlı 6 kolejin aynı yıl hiç siyahi öğrenci almadığı ifade edildi.
Eski Eğitim Bakanı David Lammy, 2016 yılında ilk kez Oxford ve Cambridge’den etnisite verilerini talep etmişti. Bu talebe karşın Cambridge Üniversitesi derhal verileri açıklarken Oxford Üniversitesi nihayet geçtiğimiz günlerde verileri yayınlayabildi. David Lammy, verilerin Oxford ve Cambridge’e bağlı kolejlerin Birleşik Krallık’ın nüfusunu yansıtmakta başarısız olduğunu gösterdiğini ve bu durumun üniversitelerin ulusal saygınlığına gölge düşürdüğünü söyledi. Lammy, “Bu sosyal apartheiddir ve modern Britanya’daki hayatı hiçbir şekilde temsil etmemektedir.” ifadelerini kullandı.
Yalnızca 3 Oxford koleji ile 6 Cambridge kolejinin 2010 ve 2015 yılları arasında her yıl en az 1 lisans öğrencisi kontenjanı için A seviyesinde bulunan bir siyahi öğrenciyi kabul ettiği bildirildi. Rakamlar ayrıca ülkenin dezavantajlı konumda bulunan belli bölgelerinden (özellikle Galler ve Kuzeybatı İngiltere’den) gelen başvuruların büyük ölçüde reddedildiğini gösterdi.
Kaynak: https://www.theguardian.com/education/2017/oct/19/oxford-accused-of-soci…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook