Nivea’nın Afrika ülkelerine yönelik cildi beyazlaştıran krem reklamı tepki çekti

Siyah bir kadının Nivea kremini kullanarak “gözle görülür bir şekilde beyazlaştığı” sloganıyla sunulan reklam “ırkçı” olarak nitelendirildi. Sosyal medya kullanıcıları Nijerya, Gana, Kamerun ve Senegal gibi Afrika ülkelerinde görülen reklamın ırkçı olduğu gerekçesiyle acilen kaldırılması yönünde çağrıda bulundular. Eski Miss Nijerya güzeli olan Omowunmi Akinnifesi’nin yer aldığı nemlendirici krem reklamında, Akinnifesi “gözle görülür bir şekilde daha açık tenli olmanın” kendisini genç hissettirdiğini söylüyor. Reklamda krem sürdüğünde cildinin beyazlaştığı görülüyor.
Twitter’da pek çok sosyal medya kullanıcısı ırkçı reklama yönelik tepkilerini ortaya koyarken #pullitdown etiketini kullanarak reklamın kaldırılmasını talep etti. Londra merkezli girişimci William Adoasi sosyal medyada şu mesajını paylaştı: “Bu yüzden siyah işletmelerin çıkması ve bizim ihtiyaçlarımızı karşılaması gerekiyor. Nivea’nın Afrika’da küstah cilt beyazlaştırma ajandası yanına kalamaz. Korkunç.” Bazı twitter kullanıcıları ise şirketin cilt beyazlaştırma ürünlerine yönelik tüketici talebine karşılık verdiğini savundu.
Nivea’nın tartışmalı ırkçı reklamı, kozmetik markası Dove’un kamuoyunda çok fazla eleştiri alan ve geri çekmek zorunda kaldığı ırkçı reklamının ardından gelmesi dikkat çekti. Dove reklamında siyahi bir kadının Dove marka şampuan kullandıktan sonra beyaz bir kadına dönüşmesi gösteriliyordu.
Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/business/news/nivea-skin-lotion-advert…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook