kanada 215 yerli

Kanada’da bir okulun bahçesinde 215 çocuğun cesedi bulundu

Kanada’da bir okulun bahçesinde 215 çocuğun cesedi bulundu

Independent Türkçe’nin yaptığı habere göre, 1890 ve 1969 arasında Katolik Kilisesi‘ne bağlı olarak faaliyet sürdüren Kamloops Indian Yatılı Okulu’nun arazisinde geçen hafta sonu araştırma yapıldı. Yapılan araştırmalara göre aralarında üç yaşındaki çocukların da bulunduğu onlarca ceset bulundu. Cesetlerin bulunması okulda yıllarca süren şiddeti ortaya çıkardı. Kanadalı yerli ailelerin çocukların eğitim aldığı okuldaki cinsel ve fiziksel şiddet olayları, daha önce de duyulmuştu. Kanada‘nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde eski bir yatılı okulun bahçesinde 215 yerli çocuğun cesedinin bulunması, olayı yeniden gündeme getirdi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2019 yılında yerli topluluklara verilen zararın “soykırım” niteliği taşıdığını kabul etmişti. Bölgedeki Tk’emlúps te Secwépemc yerli topluluğu, kiraladıkları özel bir uzmanın bölgede yeraltını radarla tarayan cihazlarla araştırma yaptı. Araştırma sonucunda “yıllarca konuşulan ama asla belgelenmemiş inanılmaz kaybı” doğruladığını açıklandı. Yerli topluluk, çocukların akıbetiyle ilgili bilgi toplamaya çalıştığını bildirdi.

kanada yerli 215

“Kaybolmuş çocukların ölümleri kayıtlara geçmedi”

Tk’emlúps te Secwépemc yerli topluluğun şefi Rosanne Casimir olayla ilgili şunları söyledi. “Bildiğimiz kadarıyla ortadan kaybolmuş bu çocukların ölümü kayıtlara geçmedi.” Casimir, bulunan cesetlerle ilgili incelemenin devam ettiğini ve gelecek ay bir rapor hazırlanacağını dile getirdi. İlk Halklar olarak tanınan Kanadalı yerli ailelerden gelen çocukların eğitim aldığı okul, 1969 yılında yönetimin Katolik Kilisesi’nden federal hükümete devredilmesiyle öğrenci yurduna dönüşmüştü. Kanada Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu, 2015 yılında konuyla ilgili açıklamada bulundu.  Açıklamada geçmişte uygulanan yatılı okul sisteminin yol açtığı zarar anlatıldı. Bu okullardaki şiddetin boyutlarını ayrıntılı olarak ele alındı. Çoğu yerli olan binlerce çocuk, bu sistem kapsamında ailelerinden kopartılarak yatılı okullarda okumaya zorlanmıştı.

Yerlilerin çocuklarına ne olduğu bilinmiyor

British Columbia Üniversitesi’ne bağlı Yerli Yatılı Okul Tarihi ve Diyalog Merkezi Direktörü Mary Ellen Turpel-Lafond, resmi belgelere ulaşmanın çok zor olduğunu söyledi. Bu nedenle Kamloops’daki okulda tam olarak neler yaşandığını bilinmiyor. Araştırmalara göre yerli çocukların kültürlerini, kimliğini ve aileleriyle bağını ortadan kaldırmayı amaçlayan yatılı okul yönetiminin muhtemelen onlara sürekli kötü davrandığı söyleniyor. Turpel-Lafond, bazı kayıtlara göre okulda yaygın cinsel ve fiziksel şiddet olayları yaşandığını da vurguladı. İlk Halklar Sağlık Kurumu’ndan yapılan açıklamada da, sarsıcı olayın yatılı okul sisteminin yerli halklar üzerinde devam eden zarar verici etkilerini ortaya koyduğu bildirildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook