İsveç’in Arapça “Yallah ehliyet” reklamı ırkçı söylem nedeniyle tepki çekti

İsveç’te yaşayan Müslüman göçmenlerin ehliyet almasını teşvik etmek için yayınlanan ‘Yallah ehliyet’ isimli reklam kampanyası İsveçliler için kullanılan ırkçı kelime “svennar” nedeniyle tepki çekti.
Arapça’da “hadi” ve “acele et” anlamlarında kullanılan “yallah” kelimesiyle oluşturulan kampanyada, sosyal medyada 1.5 milyondan fazla takipçisi olan Mahmoud Bitar ve İsveç’in en büyük Arapça televizyon kanalında program yapan Tahani Abood göçmen bir çifti canlandırıyor.
Reklam serisinde Tahanny ve Mahmoud İsveç’te nasıl ehliyet alınabileceğini konuşuyor. Kadın “Allahım ya, Mahmoud bu soğuk havada dışarı çıkmaya katlanamıyorum. Bazen soruyorum kendime, ya benim burada ne işim var diyorum.”
Sonrasında çift Arapça bilen bir tercüman aracılığıyla da ehliyet sınavına girebileceklerini öğreniyor. Tepki çeken ifade ise; “Şu anda tam ‘svenne’ler gibi düşünüyorsun. Düzgün kullanıyorsam arabama da bir şey olmaz.”
Reklam serisinin tamamı Arapça dilinde ve İsveççe altyazılı olarak yayınlanıyor. Arapça 2018 yılında Finceyi de geçerek İsveç’te en çok kullanılan dil oldu. Sadece 2015 yılında ülkeye alınan 163 bin sığınmacının büyük bir çoğunluğu Arapça konuşulan Müslüman ülkelerden.
Kaynak: Sputnik

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook