ABD cezaevinde adalet sistemini anlatan kitap yasaklandı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Arizona eyaletinde hapishanelerdeki mahkumlar için “adalet sisteminin siyahiler üzerindeki etkisini anlatan” bir kitap yasaklandı.
ABD’de hükümlülerin topluma tekrar kazandırılmasıyla görevli kurumun aldığı karar eyalette görevli birçok avukat tarafından tepkiyle karşılanırken, Amerikan Sivil Hakları Birliği (ACLU), eski federal savcı Paul Butler tarafından yazılan “Chokehold: Policing Black Men” adlı kitaba uygulanan sansürün bir an önce kaldırılması için resmi makamlara çağrıda bulundu.
ACLU avukatlarından Emerson Sykes, yasak kararının alınabilmesi için meşru bir gerekçe olması gerektiğini belirterek “Mahkumların adalet sistemi ve yasalar hakkında bilgi edinebilmesinin hiçbir kötü yanı olamaz.” açıklamasında bulundu.
2017 yılında piyasaya çıkan kitabın yazarı Georgetown Üniversitesi öğretim üyelerinden Paul Butler, yayın evinin mart ayında ‘yasaklı içerik’ gerekçesiyle uyarı aldığını ve açıklamada söz konusu eserin ‘güvenliğe ve cezaevi işleyişine zarar verici’ olarak nitelendiğini belirtti. Butler bunun yanında cezaevinde kitabını okuyan mahkumlardan birçok olumlu mektup aldığını ve hiç kimsenin de bugüne kadar kitap sebebiyle cezaevinde herhangi bir sorun çıktığını kendisine iletmediğini söyledi.
Ocak 2018’de New Jersey eyaletinde ‘küçük suçlar işleyen siyahi mahkumların topluma uyum sağlama konusunda zorluk çektiğini’ anlatan bir kitap cezaevlerinde yasaklanmış, karar ACLU’nun şikayeti ve itirazları sonrası geri çekilmişti.
7 milyonu aşkın kişinin yaşadığı Arizona’da nüfusun yüzde 5’ini siyahi vatandaşlar oluşturuyor. Cezaevlerinde bulunan yaklaşık 42 bin mahkumun ise yüzde 15’i siyahilerden oluşuyor.
Kaynak: EN

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook