Fransız Cumhurbaşkanı Hollande: “30 yıldan beri aşırı sağ hiç bu kadar güçlü olmamıştı”

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa’da aşırı sağın yükselişi ve Rusya’nın Avrupa ülkelerinde kamuoyunu etkilemeye yönelik faaliyetleri hakkında uyarıda bulundu. Hollande, Versay Sarayı’nda Almanya, İtalya ve İspanya başbakanlarının katılacağı ve Avrupa Birliği’nin (AB) geleceğinin görüşüleceği gayrı resmi zirve öncesi Avrupa’da yayımlanan 6 gazeteye açıklamalarda bulundu.
Fransız Le Monde, Alman Süddeutsche Zeitung, İtalyan La Stampa, İngiliz The Guardian, İspanyol La Vanguardia ve Polonya’da yayın yapan Gazeta Wyborcza’da yayınlanan röportajda Hollande, AB’nin kıtanın birliği ve güvenliği için tek çıkar yol olduğunu belirterek, “Bugün Avrupa savunma konusunda hem kendini koruma hem de tehditlere karşı durma anlamında dünya genelinde harekete geçerek yeniden atılım yapabilir.” ifadelerini kullandı. Birliğin 1950’de imzaladığı Roma Sözleşmesi’nde savunma konusunun göz ardı edildiğini kaydeden Hollande, “Avrupa bu konudan başlayabilir, 1950’lerde bu konuyu engelleyen ülke Fransa’ydı.” görüşünü bildirdi.
Fransa’da aşırı sağın yükselişiyle ilgili bir soruya Hollande, Fransa’da aşırı sağ tehdidinin gittikçe arttığını ifade ederek, “30 yıldan beri aşırı sağ hiç bu kadar güçlü olmamıştı.” uyarısında bulundu. Fransa’nın aşırı sağa boyun eğmeyeceğini vurgulayan Hollande, Fransa’da 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sadece Fransa’nın değil, Avrupa’nın geleceğini de belirleyeceğini savundu.
Kaynak: http://aa.com.tr/tr/dunya/30-yildan-beri-asiri-sag-hic-bu-kadar-guclu-ol…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook