İrlanda’da bahçesinde 800 bebek cesedi bulunan kilise yurtlarına soruşturma açıldı

İrlanda’da kiliseye ait bir bina yakınında çok sayıda bebek kalıntısı bulunmasının ardından Katolik yurtları incelemeye alınıyor. Tuam kasabasında kiliseye bağlı bir binanın bahçesinde bulunan 800 bebek iskeleti arasında en büyüğünün 3 yaşında olduğu düşünülüyor. Araştırma komisyonu duyurusu bizzat Başbakan Enda Kenny tarafından yapıldı: “Bu yıllar yıllar önce yaşanmış bir şey değil. Bizim çağımızda yaşanan bir olay. Şu andan itibaren hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmeliyiz. Çünkü yakınları buna maruz kalanlar için çok ızdırap verici bir durum.”
Ülkenin batısında yer alan Tuam kasabasında 1925-1961 yıllarında faaliyet gösteren ve evlilik dışı çocuk sahibi kadınları barındıran kuruma ait binanın altında yapılan kazıda, “dikkate değer miktarda” insan kalıntısına ulaşıldığı bildirildi. Kurumla ilgili 2014’te ortaya atılan iddiaları araştıran komisyondan yapılan açıklamada, binanın altında yapılan kazılarda 17 odada insan kalıntısına rastlanıldığı kaydedildi. Komisyon, kalıntıların 35 haftalık ceninlerden 2-3 yaşındaki çocuklara kadar uzanan bir yaş yelpazesindeki çocuklara ait olduğunu açıkladı. Kalıntıların büyük kısmının 1950’li yıllarda gömülmüş çocuklara ait olduğu belirtiliyor. İrlanda’nın Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı Katherine Zappone de bulguları doğruladı.
Kalıntıları araştıran komisyon 2 yıl önce İrlanda hükümeti tarafından oluşturulmuştu. Komisyon 20. yüzyılda ülkedeki dini hüviyetli kadın evlerindeki yüksek çocuk ölümü oranlarını, defin uygulamalarını, yasa dışı evlat edindirme vakalarını ve çocuklar üzerinde yapılan aşı denemelerini soruşturuyordu.
Kazıların yapıldığı Bon Secours Hemşireleri adlı kadın evinde 796 çocuğun gömülü olduğu tahmin ediliyor. Tuam dışındaki 3 kadın evinde de 3 bin 200 çocuğun gömülü olduğundan şüpheleniliyor. İrlanda’da 1930’lu ve 1940’lı yıllarda bazı kadın evlerindeki çocuk ölüm oranlarının yüzde 30 ila 50 olduğu kaydediliyor.
Peter Flagan adlı İrlandalı komedyen, konuyla ilgili “Eğer İsa, 1960’ların İrlandası’nda evli olmayan bir kadından doğmuş olsaydı, Katolik Kilisesi İsa’yı muhtemelen foseptik çukuruna atardı.” şeklinde tweet attı.
Kaynak: http://www.euronews.com/2017/03/07/irish-pm-set-to-widen-probe-into-chur…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook