Fransa’da Türk aileye ırkçı saldırı

Fransa’da Türk aileye ırkçı saldırı

Fransa’da Türk kökenli bir aileye ırkçı saldırı düzenlendi. Loiret bölgesindeki Orleans kenti yakınlarındaki Nibelle kasabasında yaşayan Türk kökenli Turgut Baştan ve ailesinin evlerinin önüne kanlı domuz ayağı bırakıldı. Kasaba halkı, ırkçı saldırıya uğrayan Baştan ailesine düzenledikleri gösteriyle destek verdi. Gösteri, Ayrımcılık Karşıtı Kolektif öncülüğünde düzenlendi. Gösteride “dayanışma” yazılı pankartla yürüyen kalabalık, ırkçılık ve İslam düşmanlığını kınayan sloganlar attı. Irkçı saldırıya maruz kalan Turgut Baştan, gösteri sayesinde yalnız olmadığını anladığını dile getirdi. Baştan, 50 yıldır Nibelle’de yaşadığını, gençliğinin bu kasabada geçtiğini belirtti. Baştan, “Bunu yapan kişi beni sevmek zorunda değil ama en azından birbirimize saygı duyabiliriz” diye konuştu. Ayrımcılık Karşıtı Kolektif Başkanı Patrick Rousseau da olayı kınadı. Rousseau, insanların bu kabul edilemez ırkçı eyleme tepki vermesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

fransa-türk-saldiri
Fransa’da Türk aileye ırkçı saldırı

Fransa’da Müslüman mezarlığına saldırı

Fransa’da Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılar ne yazık ki son bulmuyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı söylemlerinden sonra ülkede Müslümanlara yönelik saldırılar daha da arttı. Üstelik sadece Macron değil, neredeyse tüm Fransız siyasetçiler İslam düşmanlığı ile tanınıyor. Nefret söylemleriyle İslam karşıtlığını daha da körüklüyorlar. Müslümanlar sıklıkla ırkçı saldırılara maruz kalıyor. Ülkede geçtiğimiz haftalarda Müslüman mezarlığına da ırkçı saldırı düzenlendi. Mulhouse kentindeki Müslüman mezarları tahrip edildi. Fransa İslam Konseyi ve Belediye başkanı Michele Lutz, yapılan ırkçı saldırıyı kınadı. Lutz, mezarlara saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Olaya ilişkin bir kişinin suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Fransa’da İslam düşmanlığı arttı

Fransa İslam Konseyi (CFCM) de saldırıyı şiddetle kınadı. CFCM, ilgili ailelerle dayanışma içinde olunduğunu vurgulandı. Yetkililerden, faillerin bulunması için mümkün olan her şeyin yapılmasını istedi. Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinden (DİTİB) yapılan açıklamada da, Müslüman mezarlarına yönelik saldırıdan üzüntü duyulduğu ifade edildi. Açıklamada, saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunması konusunda güvenlik güçlerine güvenildiği belirtildi. Destek veren tüm yetkililere teşekkür edilerek, şunlar söylendi: “Her canlının hayat hakkı olduğu gibi sevdiklerimizi ebediyete uğurladığımız mezarlıklar da şüphesiz saygıyı hak etmektedir. Vandalizmin buralara kadar uzanması üzüntü verici olsa da, bu tür hareketlerin Fransa’yı temsil etmediğini bilmek, bizi geleceğe dair umutlandırmaktadır.”

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook