abd-new-york-times

NYT: ABD ordusu sivilleri öldürdü

Gizli belgeler ifşa oldu: ABD sivilleri öldürdü

Amerikan New York Times gazetesi, Pentagon belgelerini ifşa etti. New York Times gazetesi, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Orta Doğu’daki faaliyetlerine ilişkin bir rapora erişti. NYT’nin yapmış olduğu haberde, ABD’nin yanlış istihbarat neticesinde öldürdüğü sivillerin sayısının resmi rakamların üzerinde olduğu bildirildi. Gazete, Amerikan ordusunun, 2014 yılından beri bölgede düzenlediği hava saldırılarında yaşamını yitiren sivillerin sayısını eksik bildirdiğini duyurdu. ABD askeri makamları, Irak ve Suriye için toplam sivil can kaybını 1417 olarak ifade etmişti. Fakat New York Times araştırması sivil ölümlerinin bundan çok daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Haberde net bir sayı verilmedi. ABD’nin 2016 yılında Suriye’de düzenlediği bir saldırıda, askeri kaynaklar 7 ila 24 sivilin öldüğünü açıklamıştı. Ancak NYT’nin haberinde bu katliamda aslında 120’den fazla sivilin yaşamını yitirdiği ifade edildi. Haberde ayrıca Amerikan Özel Kuvvetleri’nin DEAŞ’a ait olduğunu düşünerek vurduğu yerlerde sivillerin yaşadığı evlerin olduğuna vurgu yapıldı. New York Times, haberinde bir örneği de Irak’taki sivillere yönelik saldırılardan verdi. ABD güçlerinin, 2017’de Irak’ın Musul kentinden çıkan ve içinde 4 kişilik bir ailenin bulunduğu otomobili bombalı araç sanarak “yanlışlıkla” vurduğu ve araçtakilerle birlikte toplam 7 sivilin hayatını kaybettiği açıklandı.

abd-nyt-amerika
Gizli belgeler ifşa oldu: ABD sivilleri öldürdü

ABD ordusu binlerce sivili katletti

ABD özgürlük getirme vaadiyle işgal ettiği Afganistan’dan çekildi ve böyle Amerika’nın en uzun savaşı sona ermiş oldu. Yaklaşık 20 yıldır Afganistan’da bulunan ABD ordusu ülkeyi terk etti. ABD’nin 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının ardından Afganistan’a girişi, her iki ülkede de büyük kayıplara yol açtı ve savaşta 172 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Savaş’tan en fazla etkilenenler ise Afgan siviller oldu ve 47 bin 245 Afgan savaşta hayatını kaybetti. Taliban karşısında yenilgiye uğrayan Afgan ordusunda 66 bine yakın asker hayatını kaybetti. Taliban ve diğer muhalif savaşçılar tarafında ise 51 bin 191 kişi öldü. Afganistan’da görev yapan NATO ve diğer ülkelerden ise 1144 asker hayatını kaybetti.

Savaşın bedelini Amerikalılar ödeyecek

Öte yandan Afganistan‘da şimdiye kadar 444 insani yardım çalışanı ve 72 gazeteci yaşamını yitirdi. ABD’nin en uzun savaşı, Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilmesiyle savaşın trilyonlara ulaşan bedelini Amerikalılar ödemeye devam edecek. ABD’nin 2020 itibarıyla borçlanarak finanse ettiği Afganistan ve Irak savaşlarının maliyeti 2 trilyon doları geçiyor, 2050’ye kadar ise bu borçlanmanın faizinin 6,5 trilyon doları bulması bekleniyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook