Avustralya'da Nazi sempatizanı gruptan ırkçı sembollü doğa kampı

Avustralya’da Nazi sempatizanı gruptan ırkçı sembollü doğa kampı

Avustralya’da Nazi sempatizanı bir grup ırkçı sembollü doğa kampı yaptı

Avustralya’da Nazi sempatizanı bir grubun, geçtiğimiz hafta sonu Victoria eyaletinin batısındaki Grampians Milli Parkında, ırkçı sembolleri teşhir ettikleri bir “doğa kampı” düzenlediği ortaya çıktı. “News.com.au” internet sitesinin bildirdiği habere göre, “Nasyonel Sosyalist Ağ” adlı bir grup doğa kampı düzenledi. Nazi sempatizanı grubun 40 üyesi, kampta çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Çekilen fotoğraflarda grup üyelerinin kar maskesi taktığı ve Nazi işaretleri yaptığı görüldü. Öte yandan, ABD’deki ırkçı Ku Klux Klan örgütünün de sembolü olan yanan haçın önünde poz verdi. Milli park yakınındaki Halls Gap kasabası sakinleri ise Avustralya Günü’ne denk gelen hafta sonunda bölgeye gelen Nazi sempatizanı grup üyelerinden tedirgin olduklarını açıkladı.

Nazi sempatizanı grup ırkçı sloganlar attı

Avustralya’da Nazi sempatizanı grup ırkçı sloganlar attı. Bazı kasaba sakinleri, Nazi sempatizanı grup üyerinin 2. Dünya Savaşı öncesinde Almanya’da iktidara gelen Adolf Hitler’in Nasyonel Sosyalist İşçi Partisinin (Nazi Partisi) destekçilerinin söylediği “Heil Hitler” (Selam Hitler’e) ve “Güç beyazlara” gibi ırkçı sloganlar attıklarını duyduklarını söyledi. Victoria eyaleti polisi ırkçı geziyle ilgili soruşturma başlattı. Sivil haklar örgütü Karalama Karşıtı Komisyonun Başkanı Dvir Abramovich, olayla ilgili açıklamalarda bulunarak grubun varlığının azımsanmaması uyarısında bulundu. “Hiç şüpheniz olmasın ki Hitler’e tapan bu kişilerin kustuğu bu tehlikeli söylem çizgi aşıp gerçek dünyada ölümcül saldırılara dönüşebilir. Önlem almak için yeni bir Christchurch olayını beklememeliyiz.” şeklinde konuştu. Abramovich böyle grupların federal yönetim ve eyaletler tarafından terör listesine alınması ve takip edilmesi gerektiğini vurguladı. “Neo-Nazi ideolojileri ve gösterileri Victoria eyaletinde gayet canlı ve açıktan yürütülüyor. Avustralyalı bir Hitler’in başında olduğu bir Dördüncü Reich’ın düşünü kuran bu yerli malı SS askerleri, bir ırk savaşını teşvik ederek ve kendileri gibi dar kafalıları saflarına katarak mevcut ve açık bir tehlike arz ediyor.” ifadelerinde bulundu.

Terörle mücadele çalışmalarının yüzde 40’ı aşırı sağcı gruplara yönelik

Daha önce Avustralya Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı (ASIO), aşırı sağcı gruplarla ilgili açıklamalarda bulunarak, bu grupların 2016’da terörle mücadele çalışmalarının yüzde 10’unu oluşturduğunu ancak bu oranın Eylül 2020’de yüzde 40’a çıktığını bildirmişti. Söz konusu grupların, “gerçek ve artan bir tehdit oluşturduğunu” vurgulayan ASIO, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantina tedbirlerinin, bu kişiler arasında öfke ve umutsuzluk duygularını artırdığı, daha önce bu gruplara katılan bazı kişileri daha da radikalleştirdiğine belirtmişti. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019’da cuma namazında otomatik silahlarla terör saldırısı düzenlenmişti. Saldırılarda 51 kişiyi öldüren ve 49 kişiyi yaralayan aşı sağcı terörist Brenton Tarrant, Ağustos 2020’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook