İsveç'te bir aşırı sağcı, öğrencilere saldırdı

İsveç’te bir aşırı sağcı, öğrencilere saldırdı

İsveç’te bir aşırı sağcı balta ve bıçakla bir okula girerek öğrencilere saldırdı

İsveç’te bir aşırı sağcı Varberg kentinde balta ve bıçakla bir okula girerek öğrencilere saldırdı. 25 yaşındaki aşırı sağcı saldırganın, bir öğrenciyi yaraladığı açıklandı. Varberg Emniyeti Sözcüsü Anders Wiss olayla ilgili açıklama yaparak saldırganın maske ve miğfer taktığını söyledi. Ayrıca saldırganın elinde balta ve bıçakla Peder Skrivare Lisesi’nde öğrencilere saldırdığını iletti. Wiss saldırıda bir öğrencinin elinden yaralandığını dile getirerek, “Okulda el yapımı molotofkokteyli de bulundu, bunun da saldırgana ait olduğundan şüpheleniyoruz. Saldırıdan bir saat sonra 25 yaşındaki şüpheli yakalandı ve tutuklandı.” diye konuştu. İsveç basını, okula yapılan saldırının ırkçı duygular beslediğini yazdı. Jarmo Pitkänen adlı saldırganın aşırı sağcı olduğu açıklandı. Pitkänen’in, Varberg’deki okul saldırısını gerçekleştirmeden önce sosyal medya hesabından, Göteborg şehrine bağlı Trollhattan kasabasında okula bıçakla saldıran ve 5 kişiyi öldüren ırkçı terörist Anton Lundin Pettersson’un görüntülerini paylaştı.

2015 yılında da İsveç’te bir aşırı sağcı okula saldırmıştı

22 Ekim 2015’te İsveç’te bir aşırı sağcı okula saldırmıştı. Göteborg şehrine bağlı Trollhattan kasabasında, 20 yaşındaki Anton Lundin Pettersson adlı aşırı sağcı bir okula düzenlemişti. Saldırganın düzenlediğini ırkçı terör saldırısında göçmen kökenli 4 öğrenci ve 1 öğretmen hayatını kaybetmişti. Sosyal medyada, Müslüman ve göçmenlere karşı paylaşımlarıyla dikkat çeken ırkçı terörist Anton Lundin Pettersson, olaydan hemen sonra polis tarafından silahla öldürülmüştü.

Avrupa ırkçı terör saldırıların esiri altında

Avrupa’da Müslümanlara karşı yapılan saldırılar giderek artıyor. Müslümanlar ırçı saldırılara her gün maruz kalıyor. Irkçı partiler oy oranlarını artırmak için ırkçılığı körükleyen açıklamalar yapmaktan çekinmiyor. Irkçı saldırılarda can kayıpları giderek artarken. saldırılar bütün Avrupa’yı sarmış durumda. Medyanında bu saldırılarda payı büyük toplumu kutuplaştırmaktan çekinmiyorlar. Haziran 2019’da Almanya’nın Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, evinin bahçesinde ırkçı terörist Stephan Ernst tarafından başından vurularak öldürülmüştü. Federal savcılık, zanlıların geçmişte Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünü çevreleyen ağda yer alan isimlerin olduğunu açıklamıştı. 2000-2007 yıllarında Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren terör örgütü NSU tehlikesini tekrar gündeme getirmişti. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu cinayetin ardından yaptığı açıklamada, Almanya’nın ırkçı terör sorunu olduğunu belirtmişti. Yine 3 Şubat 2018’de İtalya’nın doğusundaki Macerata kentinde gerçekleştirilen ırkçı terör saldırısında, Luca Traini adlı saldırgan kent merkezine girdiği aracından çevreye ve özellikle Afrika kökenli insanların bulunduğu bölgeye ateş açmış, 6 kişiyi yaralamıştı. 2016 yılında İngiltere’de bir saldırgan, Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi yakınlarında teravih namazı çıkışı aracını Müslümanların üzerine sürmüştü. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi yaralanmıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook