Weinstein skandalının ardından tacizci olduğu ortaya çıkan ünlü isimlerin listesi

ABD’de ünlü yapımcı Harvey Weinstein’ın 50’den fazla kadına taciz ve tecavüzle suçlanmasının ardından başlayan #MeToo sosyal medya kampanyası ile birlikte dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda kadın, yaşadığı taciz ve tecavüz deneyimini anlatmaya başladı. Kadınlar konuştukça açığa çıkan taciz olayları, özellikle ABD’de büyük yankı uyandırdı. Weinstein olayından bu yana açığa çıkan taciz suçlamalarını derleyen CNN’in yayımladığı liste, sorunun boyutlarını da ortaya koyuyor.
George Bush: ABD’nin 41. başkanı baba George Bush, aktris Heather Lind tarafından cinsel saldırıyla suçlandı. Instagram’da yaptığı bir paylaşımda yıllar önce birlikte resim çektirdikleri sırada Başkan Bush’un kendisini arkadan iki kez eliyle taciz ettiğini açıklayan Lind, Bush’un kendisine “pis bir fıkra” da anlattığını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan eski başkan Bush’un sözcüsü “Başkan Bush asla – hiç bir koşulda – bir insanı bilerek üzmez. Eğer yaptığı şaka Bayan Lind’i rencide ettiyse kendisinden içtenlikle özür diliyor” dedi.
James Toback: “The Pick-up Artist,” “Kumarbaz” ve “Bugsy” gibi filmlerde imzası olan senarist ve yönetmen James Toback, çok sayıda kadın tarafından tacizle suçlandı. İddia sahibi kadınlar Toback’in kendilerini röportaj ya da seçme yapılacağı bahanesiyle otel odalarına, film çekimlerine ve başka yerlere çağırdığını, ancak bu buluşmaların birden bire cinselliğe kaydığını açıkladılar. Toback bu kadınları ya tanımadığını ya da kendileriyle sadece birkaç dakikalığına görüştüğünü söylese de, suçlamaları haberleştiren The Los Angeles Times gazetesi, haber yayımlandıktan sonra benzer bilgiler vermek için kendilerine 200’den fazla kadının ulaştığını açıkladı.
Ben Affleck: Oscar ödüllü aktör ve yönetmen Ben Affleck, Weinstein’ı ilk kınayanlardan biri oldu ancak sonrasında kendisi de tacizle suçlandı. Aktris Hilarie Burton, birlikte sundukları bir programda Affleck’in kendisini elle taciz ettiğini açıkladı. Bunun üzerine Twitter’dan açıklama yapan Affleck, “Bayan Burton’a uygunsuz bir biçimde davrandım, kendisinden içtenlikle özür dilerim” dedi.
Chris Savino: “The Loud House” animasyonunun yaratıcısı Chris Savino, Hollywood Reporter’da bir düzine kadını tacizle suçlanınca Nickelodeon’dan kovuldu. Savino’nun kendisiyle bağlantıyı koparan kadınları kara listeyi almakla tehdit ettiği de iddia edildi. Facebook’ta konu hakkında bir mektup yayımlayan Savino “Çok üzgünüm ve utanç içindeyim. Niyetim hiçbir zaman kötü olmadıysa da hareketlerimin ve iletişimimin etkilerinin tatsız bir ortam yarattığını şimdi anlıyorum” dedi.
Roy Price: Amazon Studios yöneticisi Roy Price, bir yapımcının kendisini cinsel tacizle suçlamasının üzerine görevinden istifa etti. Price, Isa Hackett’ın kendisiyle ilgili taciz iddiası The Hollywood Reporter’da ayrıntılı olarak yazılınca görevden uzaklaştırıldı. 2015 yılında Price’ın kendisiyle uygunsuz biçimde konuştuğunu ve defalarca terslediği halde bu durumun sürdüğünü söyleyen Hackett, bu uygunsuz davranışları şirkete o sıralarda bildirdiğini söylüyor.
Lockhart Steele: Vox Media yayın yönetmeni Lockhart Steele, kurumun eski çalışanlarından Eden Rohatensky tarafından tacizle suçlandı. Steele “kurumun temel değerlerine uygun olmayan davranışlar içinde bulunduğunu” kabul ettiği için işten çıkarılırken şirket, Rohatensky’nin kurumdaki birden fazla mesai arkadaşını cinsel istismarla suçlayan açıklamalarının doğruluğunu soruşturuyor.
Mark Halperin: ABC News’de yöneticilik yaptığı zamanda 5 kadını taciz etmekle suçlanıyor. Kadınlar Halperin’i çalışanlara uygunsuz tekliflerde bulunmak ve bir kadını fiziksel olarak tacizle suçlanıyor. Halperlin bir açıklama yaparak birlikte çalıştığı “kadınlarla ilişki peşinde koştuğunu” ama bugün “davranışlarının uygunsuz olduğunu ve başkalarına acı çektirdiğini” anladığını söyledi. Bir kadını fiziksel olarak taciz ettiği iddiasını ise reddetti.
Kaynak: http://edition.cnn.com/2017/10/25/us/list-of-accused-after-weinstein-sca…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook