Uluslararası Af Örgütü: Siyasetçilerin nefret söylemi, artan nefret suçlarını teşvik ediyor

Uluslararası Af Örgütü, 2016’da 159 ülkedeki insan hakları ihlallerini incelediği raporda, tüm dünyada insan haklarında bir geri gidiş olduğunu söyledi. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser, Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener ile Uluslararası Sekreterya Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner’ın katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında, politikacıların ayrıştırıcı beyanlarına ve “biz ve onlar” söylemine dikkat çekildi. “Biz ve onlar” politikasının, daha agresif ve çatışmacı dünya düzeniyle yer değiştirerek uluslararası düzeyde de şekil aldığı söylendi.
Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, 2016’nın insan hakları açısından küresel olarak çok kötü geçtiğini söylerken, “2017’nin daha olumlu geçeceği ise şüpheli çünkü gücü eline geçirmek isteyenler, başkalarını günah keçisi ilan ederek hak ihlalleri ortaya çıkarıyor” dedi. Politikacıların ilk hedefinin, günah keçisi olarak gördükleri göçmenler ve mülteciler olduğu vurgulandı. Ayrıca ırkçı, kadın düşmanı ve homofobik söylemlerin de yaygınlaştığı belirtildi. Raporda, tüm dünyada siyasetçilerin “biz ve onlar” söyleminin bölünmüş ve daha tehlikeli bir dünya yarattığı söylenirken, bu söylemin sonuçlarının insan haklarındaki geri gidişi körüklediği konusunda uyardı. Eser, “Bu sadece hak savunucularının çabasıyla dönüştürülebilecek bir şey değil, herkesin çaba sarf etmesi lazım” dedi.
Rapora göre, 2016’da:
* Mültecileri geri göndererek uluslararası hukuku ihlal eden ülke sayısı 36.
* Savaş suçu işleyen ülke sayısı 26.
* Barışçıl insan hakları aktivistlerinin öldürüldüğü ülke sayısı 22.
Kaynak: http://amnesty.org.tr/uploads/Docs/yillik-rapor286.pdfhttp://bianet.org/bianet/insan-haklari/183890-siyasetcilerin-biz-ve-onla…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook