Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, İslam dünyasından gelen tüm tepkilere karşın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdı ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıkladı. Donald Trump Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada bu adımı “gecikmiş bir karar” olarak nitelendirdi ve “Sorunlarımızı başarısız olmuş stratejileri yineleyerek aşamayız.” dedi. “Kudüs sadece üç büyük dinin kalbi değildir.” diye konuşan Trump, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı zamanda dünyanın en başarılı demokrasilerinden birisinin de merkezidir. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların birlikte barış içinde yaşayıp özgürce ibadet ettiği bir yerdir.” Trump ayrıca “Bu adımımız Orta Doğu barış süreci konusundaki kararlılığımızdan bir geri adım değildir.” dedi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD’nin kararının ardından yaptığı ilk açıklamada Donald Trump’a teşekkür etti ve “İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak.” dedi. 1995’ten bu yana göreve gelen her ABD Başkanı, bunun için doğru zaman olmadığını belirterek, ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını ertelemişti. Trump’ın açıklamasından dakikalar önce ABD Dışişleri Bakanlığı ise tüm diplomatik misyonlarına talimat göndererek “Zorunlu kalınmadıkça 20 Aralık’a kadar Kudüs ve Batı Şeria’ya zorunlu olmadıkça seyahat etmeyin.” çağrısında bulundu.
Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ise Trump’ın açıklamalarına tepki göstererek Kudüs’ü ‘Filistinlilerin ebedi başkenti’ olarak tanımladı. Abbas, “ABD bu kabul edilemez kararıyla, bilinçli bir şekilde tüm barış görüşmelerinin altını oymaktadır.” diye konuştu ve ABD’nin artık Orta Doğu barış sürecinde üstlendiği arabuluculuk rolünü terk ettiğini ifade etti. Gazze Şeridi’nde yönetimi elinde tutan Hamas ise ilk açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘cehennemin kapılarını açtığını’ söyledi. Hamas sözcüsü, 8 Aralık Cuma günün tüm Filistinliler için ‘öfke günü’ olacağını da vurgulayarak, “Batı Şeria’daki gençler ve direniş örgütleri, Kudüs’ümüze zarar veren bu ABD’de kararına karşı ellerinden gelen tüm tepkiyi göstermeli.” dedi.
Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42258773

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook