Suriye rejimi Doğu Guta yardım konvoyundan hayati malzemeleri kaldırıyor

Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi, Doğu Guta’nın kuşatılmış Suriye yerleşim bölgesine yönlendirilen tırlara yüklenen travma takımlarının ve cerrahi malzemelerinin yüzde 70’inin Beşar Esed’in rejim kuvvetleri tarafından inceleme sırasında kaldırdığını söyledi.
Rejimin hayat kurtarıcı birçok tıbbi malzemeyi bölgeye sokmadığı, bu malzemeleri taşıyan üç aracın neredeyse içi boş şekilde gönderildiği bildirildi.
Bir DSÖ yetkilisi, Reuters’e gönderdiği bir e-postada, güvenlik nedeniyle tüm ameliyat malzemeleri ile diyaliz ekipmanlarına ve insülinlere el konulduğunu belirtti.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) muhalefet rehberi tarafından yapılan yeni baskınlar münasebetiyle Pazartesi günü en az 14 sivilin hayatını kaybettiği DSÖ tarafından açıklandı.
İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda olan binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.
 
Kaynak: Yenicağ

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook