Oxford Üniversitesi binasını evsiz sığınma evine dönüştüren aktivistler zorla tahliye edildi

Independent’ın haberine göre, bir grup aktivist Oxford Üniversitesi’ne ait bir binayı işgal etti ve burayı şehrin evsizler nüfusu için bir barınak olarak kullanmaya başladı. Yılbaşından bu yana 20 kişi, mutfak ve duş imkanı bulunan barınakta yaşamaya başlamıştı. İşgalciler binaya “İnsanların eve, boş yerlerin insanlara ihtiyacı var.” yazan bir pankart astı.
Binanın, 2015 yılında Wadham Koleji tarafından öğrenci yurdu olarak kullanılmak üzere satın alındığı günden bu yana boş durduğu belirtildi. “Iffley Open House” adlı yerel topluluk üyelerini temsil eden kurum, yapılan tahliyeyi mahalli gazeteler aracılığıyla öğrendiklerini açıkladı. Miriam Steward adlı aktivist, Independent’a yaptığı açıklamada, “böylesine olağanüstü prestije ve tanınmışlığa sahip olan bir üniversitenin, yerel topluluk üyelerinin çok ihtiyacı olduğu en basit seviyede bir merhamet göstermekle mücadele etmesi utanç vericidir.” dedi. Barınak, üniversiteye ait yaklaşık 7 yıldır boş olan başka bir binaya taşındı.
Aktivistler, Oxford’ta öğrenci birliklerinin de harekete geçerek daha geniş bir toplulukla ilişkiye geçmeyi ve barınak yerleşimcilerine olan desteğin genişlemesini umuyorlar. Oxford kentinde evsizler nüfusu hızla artarak son 4 yılda 5 kat yükseldi.
Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/oxford-university-squatte…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook