Oxfam hayır kurumu çalışanları depremzedelerle para karşılığı sekse zorladı

İngiltere’nin en büyük yardım kuruluşlarından Oxfam, çalışanlarının 2010 yılında Haiti’deki depremden kurtulan kadınlarla para karşılığı cinsel ilişkiye girdiği iddialarını ört bas ettikleri suçlamalarını reddeti.
İngiliz The Times gazetesi Cuma günkü haberinde Oxfam’ın üst düzey çalışanlarının, mağdur kadınlarla para karşılığı birlikte olduklarını ve ‘cezasızlık’ politikası uygulandığını yazmıştı.
Gazetenin haberine yanıt veren Oxfam, bazı çalışanlarının davranışlarının ‘kesinlikle kabul edilemez’ olduğunu itiraf edip, iddiaların ortaya çıkmasının ardından 2011 yılında soruşturma başlatıldığını söyledi.
Oxfam sözcüsü açıklamasında çalışanların yaptıklarının ‘kuruluşun değerleriyle ve yüksek standartlarıyla uyuşmadığını’ ifade etti.
Times’ın araştırmasına göre, Oxfam çalışanları depremzedelere yardım için ülkede bulunuyorlardı.
İngiliz yardım kuruluşunun cinsel istimar, pornografik içeriklere erişim ve gözdağı iddialarına ilişkin yürüttüğü soruştumanın ardından 3 kişi istifa etti, 4 kişinin görevlerine ise son verildi.
Times’ın ele geçirdiği soruşturma raporuna göre, Haiti’deki bazı yardım çalışanlarına “cezasızlık” politikası uygulandı. Raporda, cinsel ilişkiye girilen bazı kadınların 18 yaşından küçük olabileceği bilgisi de yer aldı.
Disiplin cezası almadan istifa etmesine izin verilen kişilerden birinin, Oxfam’ın ülkedeki yetkilisi Roland van Hauwermeiren olduğu belirtiliyor.
68 yaşındaki Roland van Hauwermeiren’in kuruluş tarafından ev olarak kendisine tahsis edilen villada seks isçileriyle birlikte olduğunu kabul ettiği bildiriliyor.
Konuyu bilen bir kişi, bu kişilerin seks işçilerini villaya davet ederek “seks partileri” düzenlediklerini kaydediyor. Bu kişi, söz konusu parti gecelerinden kalan bir fotoğrafta, seks işçilerinin Oxfam tişörtleri giydiklerini gördüğünü kaydediyor.
Zamanın icra kurulu yöneticisi Dame Barbara Stocking’in yardım kuruluşunun çalışmalarına ve ününe zarar gelmemesi için, çalışanı kovmadığı belirtiliyor.
Oxfam, Haiti’nin Port-au-Prince kentinde 2010 yılında meydana gelen ve 220 bin kişinin öldüğü, 1.5 milyon kişinin evsiz kaldığı depremin ardından bölgede büyük çapta bir yardım çalışması başlatmıştı.
İngiliz yardım kuruluşunun hükümet fonları ve bağışlarla yılda 300 milyon sterlinlik (yaklaşık 1,600 milyar T.L.) geliri olduğu belirtiliyor.
Kaynak: BBC

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook