İsrail Kanal 10 Televizyonu: Trump’ın Kudüs kararı Suud ve Mısır ile anlaşmalı

İsrail Kanal 10 Televizyonu, Suudi Arabistan ve Mısır’ın ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına yeşil ışık yaktığını iddia etti. Arap ülkelerin karara verdiklerin tepkilerin ve kınama açıklamalarının yanıltıcı olduğunu belirten kanalın Arap masası şefi Zvi Yehezkeli, Trump’ın söz konusu kararı bölgesel müttefikleriyle işbirliği yapmadan alamayacağını söyledi. İsrailli gazeteci, kararın ardından Arap ülkelerinin verdikleri tepkilerin ciddi olmadığını da sözlerine ekledi.
Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamış ve ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması talimatını vermişti. Başta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Avrupa’dan Asya’ya ve Arap ülkelerine kadar tüm dünya liderleri, BM kararlarını hiçe sayan karara tepki göstermişlerdi.
New York Times’ta çıkan bir kulis haberine göre, Suud’un veliaht prensi ve krallığın fiili yöneticisi Muhammed bin Selman’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a sunduğu ve kabul ettirmek istediği barış planında Doğu Kudüs’ün Filistin’in gelecekteki başkenti olarak yer almadığı belirtilmişti. Ebu Dis adında bir köyün Filistin’in başkenti olarak yer aldığı planda, İsrail’in yasa dışı yerleşimlerinin kalıcı hale getirildiği ve Filistinli mültecilere topraklarına dönüş hakkının verilmediği de ifade edilmişti. Suud prensinin daha önce şimdiye kadar hiçbir Amerikan yönetiminin dahi benimsemediği kadar İsrail yanlısı olan barış planını kabul ettirebilmek için Mahmud Abbas’a ültimatom verdiği iddia edilmişti. Suud yönetiminin Kasım ayında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a çağrılan Mahmud Abbas’a söz konusu teklife cevap vermesi için iki ay süre verdiği belirtilmişti.
Kaynak: https://www.middleeastmonitor.com/20171208-israel-tv-saudi-arabia-egypt-…https://www.middleeastmonitor.com/20171206-saudi-offers-abu-dis-as-futur…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook