ABD hapishanesinde elektroşok verilen siyahi hamile kadın bebeğini kaybetti

ABD’nin Ohio eyaletindeki Columbus kentinde Martini Smith isimli siyahi hamile bir kadının gardiyanlar tarafından elektroşok verilmesinin ardından beş gün sonra bebeğini kaybettiği ortaya çıktı. 2009 yılında gerçekleşen ve kamera kaydı yeni ortaya çıkan korkunç olayda, gardiyanların olay sırasında 20 yaşında olan genç kadından dilindeki halkayı çıkarmasını istedikleri, elinden kaydığı için bunu başaramayan Martini Smith’e elektroşok verdikleri görülüyor. Görüntülerde kadının üstünün soyularak yarı çıplak bir halde olduğu ve gardiyanların kadına oldukça sert davrandığı da açıkça görülüyor.
Reuters, 2000 yılından bu zamana kadar hapishanede elektroşok verilen 104 kişinin hayatını kaybettiğini tespit etti. Bu rakam, polis tarafından öldürülen yaklaşık bin kişinin %10’una tekabül ediyor. Reuters haber ajansının elde ettiği otopsi raporlarına göre, elektroşok 84 mahkumun ölümünde neden veya dörtte bir oranından fazla etmen faktör olduğu belirtildi. Ölen 104 mahkumun yalnızca ikisinin silahlı olduğu, üçte birinin kelepçeli bir haldeyken elektroşok verildiği belirtildi.
Ohio eyaletine bağlı Franklin bölgesi yetkilileri olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındılar. Franklin bölgesi 2011 yılında gardiyanların herhangi bir makul tehdit oluşturmayan veya fiziksel güç kullanarak direnmeyen mahkumlara karşı elektroşok kullanmalarını yasaklamıştı.
Kaynak: http://www.mirror.co.uk/news/world-news/woman-20-suffered-miscarriage-ja…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook