İsrail-filistinli-müslüman

İsrail, Harem-i İbrahim Camii’ni Filistinlilere kapattı

Harem-i İbrahim Camii Müslümanlara kapatıldı

İşgalci İsrail, Harem-i İbrahim Camii‘ni Filistinli Müslümanlara kapattı. İsrail makamlarından yapılan açıklamada kararın Yahudi bayramları nedeniyle alındığı söylendi. Harem-i İbrahim Camii Müdürü Şeyh Hıfzı Ebu Suneyne, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ebu Suneyne, Yahudi bayramları nedeniyle haremin yarın geceye kadar Müslüman cemaate kapalı olduğunu söyledi. Suneyne, camiyi kapatan İsrail güçlerinin, Müslüman cemaatin yanı sıra cami görevlileri ve Vakıflar Bakanlığı personelinin de hareme girişine izin vermediğini dile getirdi. Ayrıca, İsrail askerlerinin El-Halil kentindeki Eski Şehir beldesine girişleri de kısıtladığını aktardı. Suneyne, camiye gelmek isteyen Filistinlilerin yoğun askeri önlemlere maruz bırakıldığını vurguladı. Suneyne, yalnızca Eski Şehir’de ikamet edenlerin giriş çıkışlarına izin verildiğini bildirdi.

israil-filistinli-müslüman
İsrail, Harem-i İbrahim Camii’ni Filistinlilere kapattı

Harem-i İbrahim Camii Yahudi bayramları için kullanılacak

Yahudi bayramları, 6 Eylül’de başlayıp 27 Eylül’e kadar devam ediyor. İsrail makamları, bu süreç içerisinde Harem-i İbrahim Camii’ni belirli sürelerde kapatıyor. Bu süreçte Harem-i İbrahim Camii, yalnızca Yahudilerin ayinlerine tahsis ediliyor. Müslümanlara göre Harem-i İbrahim Camii, Mekke’deki Mescid-i Haram, Medine’deki Mescid-i Nebevi ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan sonra en kutsal 4’üncü cami kabul ediliyor. Caminin altında yer alan Hazreti İbrahim ve eşi Hazreti Sare’nin kabirlerinin yanı sıra Hazreti İshak, Hazreti Yakup, Hazreti Yusuf ve eşlerinin mezarlarının bulunduğuna inanılıyor. Mağara, İsrail tarafından “Ata Babalar (Machpelah)” olarak isimlendiriliyor. Harem-i İbrahim, bu nedenle sık sık fanatik Yahudilerin baskınlarına uğruyor. Hazreti İshak ve eşine ait kabirler, Müslümanlara ayrılan kısımda kalırken diğerleri Yahudilere ayrılan ve sinagoga çevrilen bölümlerde bırakılmış durumda. Harem-i İbrahim Camii, fanatik Yahudi Baruch Goldstein’in 25 Şubat 1994’te 29 Müslüman’ı öldürdüğü katliamın ardından kapatılmıştı. Yeniden açıldığında ise çoğu Yahudilere tahsis edilecek şekilde 2’ye bölünmüştü.

İşgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik zulümleri bitmek bilmiyor

İşgalci İsrail‘in Filistinlilere yönelik zulümleri bitmek bilmiyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile  Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook