İsrail güçleri Filistinlilere ait anaokulunu bastı

İsrail işgal güçleri, Doğu Kudüs’de bir ana okuluna baskın düzenleyerek müdür yardımcısı ile üç öğretmeni gözaltına aldı. İsrail polisi, işgal altında bulunan Doğu Kudüs’de Zahwa al-Kudüs adlı anaokulu ve ilkokuluna okul çalışanlarının İsrail’in eğitim standartlarına uymayı reddettiği gerekçesiyle baskın düzenledi. Zahwa al-Kudüs, 3 ve 9 yaşları arasında yaklaşık 90 öğrencisi bulunan Filistinlilere ait bir özel okul.
Okulun aile komitesi başkanı Ziad al-Shamali, “İsrail kendi eğitim müfredatını okullarımıza zorla benimsetmeye zorluyor. Biz bunu reddediyoruz. Bu nedenle okulumuza baskın düzenlemeye karar verdiler ve çocuklarımızı korkuttular.” açıklamasında bulundu. Okulda öğretmen olan Ola Nini, Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, birkaç silahsız ve sivil polis ile Kudüs Belediyesinden yetkililerin sabahleyin ilk derste okula girdiklerini aktardı. Nini, yetkililerin bütün sınıfları aradıklarını ve her bir öğretmenin kimlik kartlarını topladıklarını belirterek ayrıca okulun güvenlik kamerasındaki baskın anını kaydeden görüntüleri sildiklerini ve bütün telefonlara el koyduklarını söyledi. Öğrencilerin çok korktuğunu belirten Nini, bir öğrencinin korkudan altına yaptığını söyledi. Nini, “yetkililer öğrencilere okudukları kitaplarla ilgili soru sormaya başladılar ve kitapların fotoğrafını çektiler” dedi. Ayrıca polis ile yetkililerin zorla müdürün odasına girdikleri ve müdüre ait masadaki çekmecelerde okul belgeleriyle birlikte öğretmen maaşlarına el koydukları bildirildi.
Baskın sonucunda müdür yardımcısı ile üç öğretmen gözaltına alındı, daha sonra gün içinde salıverildi. Yerel hükümet sözcüsü Rachel Greenspan, Kudüs Belediyesinin olayla bir ilgisi olmadığını söyledi ve okula yapılan baskını reddetti. Greenspan, “Öğretmenler ile müdür arasında maaşlar konusunda bir tartışma vardı” ifadelerini kullandı. İsrail polis sözcüsü ise olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.
Zahwa al-Kudüs daha önce de İsrail güvenlik güçleri tarafından hedef alınmıştı. Öğretmen Nini’nin aktardığına göre, iki silahlı İsrail polisi eylül ayında okula baskın düzenledi. Bir yıl önce kurulan okul, kurulduğunda İsrail’den izin almıştı. Ancak temmuz ayında İsrail, okulun İsrail’e ait müfredatı öğretmeyi reddetmesi üzerine verdiği izni iptal etti. Zahwa al-Kudüs’e yönelik baskının Filistinliler ait okullarda İsrail müfredatı uygulanması planının bir parçası olduğu düşünülüyor. Filistinlilere yönelik 1948’de başlayan büyük zulmün ve Filistin topraklarıyla ilgili tarihsel gerçeklerin okullarda anlatılmasından rahatsız olan İsrail yönetimi, Filistin topraklarının Yahudilere ait olduğuna yönelik Siyonist öğretiyi okullarda hakim kılmayı amaçlıyor.
Kaynak: http://www.aljazeera.com/news/2017/11/israeli-kindergarten-raid-terrifie…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook