Irkçılık, terör ve nefret içerikli yayınları denetlemeyen Google ve Youtube’a reklam yasağı

Internet devi Google ve Youtube üzerinden sağlanan reklamların terör, ırkçılık ve nefret içerikli yayın yapan radikal site ve kanallarda görüntülenmesi üzerine dünyanın en büyük reklam ajanslarından Havas, bu mecraları kullanmayı geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Senelik dijital reklam harcaması, sadece Büyük Britanya’da 280 milyon $ civarında olan ve Dünya’nın en büyük 6. reklam ajansı olan Havas portföyünde Hyundai, BBC, Dominos, L’Oreal, The Guardian, Kia, Royal Mail, O2 gibi dev markalar bulunuyor.
Kullanıcıların davranışlarını analiz edip sınıflandırarak, belirlenmiş reklamları kitlelere gösterme imkanı sunan “programatik reklamcılıkta”, Google ve Youtube’da oluşturulan içeriklere doğru filtreleme yapılmadığını belirten firma, söz konusu kuruluşlardan garanti alınana kadar bu kararlarının değişmeyeceğinde ısrarcı.
Hyundai, geçtiğimiz ay Super Bowl için verdiği reklamların terör örgütü Hizbullah videolarında görüntülenmesinin son derece endişe verici olduğunu belirterek Google’a resmen hesap sormuştu. Benzer saiklerle Youtube ve Google’da reklam vermeyi durduran medya kuruluşlarından olan The Guardian’ın yaptığı araştırmada da çarpıcı iddialar yer almıştı.
Örneğin; Orlando’daki eşcinsel gece kulübü saldırısını “iyi haber” olarak değerlendiren ve pedofillerden 50 kişinin eksildiğini söyleyen Amerikalı Papaz Steven Anderson, Youtube üzerinden 68 bin $ reklam geliri elde etti. Konuşma esnasında L’Oréal, Transport for London, Sainsbury’s, Nissan ve The Guardian reklamları gösterilmişti.
Terörist eylemleri yücelttiği, Usame Bin Ladin’i övdüğü gerekçesiyle ABD ve İngiltere’ye girmesi yasaklanan Mısırlı vaiz ve yazar Wagdi Ghoneim’ın kimi nefret içerikli ve kışkırtıcı konuşmalarının yer aldığı 207 bin üyeli Youtube kanalından 78 bin $; Amerikalı ırkçı, antisemitist ve Ku Klux Klan destekçisi David Duke’un da reklamlardan 35 bin $ kazandığı belirtiliyor.
Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1432974-google-ve-youtu…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook