FBI terörle mücadele ekibinin Kuzey Dakota’da barışçıl çevreci aktivistleri soruşturduğu ortaya çıktı

FBI’ın Kuzey Dakota’da yapılacak olan petrol boru hattı aleyhinde kampanya yürüten siyasi aktivistleri soruşturduğu ortaya çıktı. Guardian’ın haberine göre, görevi terörist eylemleri engellemek olan FBI ajanlarının Kuzey Dakota’da yapılacak olan petrol boru hattını protesto eden yerli aktivistler ve çevrecileri soruşturduğu ortaya çıkarıldı.
FBI ortak terörle mücadele ekibinin içerisindeki çok sayıda görevli, kızılderili bölgesi Standing Rock’ta “su koruyucuları” (water protectors) hareketiyle bağlantılı en az 3 kişiyle irtibata geçmeye çalışmışlar. Görevlilerin Standing Rock aktivistlerini soruşturmasının amacı ve kapsamı bilinmiyor. FBI yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, FBI görevlilerinin aktivistlerle iletişime geçmeye çalışması dahi ifade özgürlüğünü savunan uzmanlar için endişe verici bir gelişme olarak karşılandı.
FBI temsilcileriyle iletişime geçen protestoculara hukuki destek sağlayan insan hakları avukatı Lauren Regan, “hükümetin kızılderililerin önderliğindeki şiddet içermeyen, barışçıl hareketi, bir şekilde, ülke içi terörizm soruşturmasına dahil edecek şekilde yorumlamasını anlaşılmaz buluyorum. Bu korkunç, mesnetsiz ve anayasaya aykırıdır” dedi.
Düzenli olarak Standing Rock’ı ziyaret eden ve Oregon’da Vatandaşlık Hakları Savunma Merkezi İcra Direktörü olan Regan, FBI görevlilerinin aktivistlerle yüz yüze konuşmaya çalıştığı üç hadiseyi öğrendiğini söyledi. Regan, FBI görevlilerinin aktivistlerle bu temaslarının, polislerin mahkeme celbi ve yetkisi olmadan insanların kapısının önüne giderek onlardan kendileriyle gönüllü işbirliği yaparak mülakat yapmaya çalıştıkları yöntem olan “kapıyı çal ve konuş” (knocks and talks) yöntemi olduğunu söyledi.
İçlerinde yerli Amerikalı ile yerli olmayan aktivistin de olduğu üç kişi, ABD anayasasının beşinci ek maddesi bağlamında kendi aleyhine tanıklık etmeme hakkını öne sürerek FBI görevlilerine cevap vermeyi reddettiler.
Kaynak: https://www.theguardian.com/us-news/2017/feb/10/standing-rock-fbi-invest…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook