BM İnsan Hakları Komisyonu, faşizmin yükselişine karşı uyardı

Birleşmiş Milletler, insan haklarının benzeri görülmemiş bir baskı altında yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu ve faşist söylemin de normalleştiğini belirterek uluslararası toplumu uyardı.
BM İnsan Hakları Komisyonu Şefi Zeyd Raad el Hüseyin, 2016’yı “felaket yılı” olarak betimledi.
Uluslararası İnsan Hakları günü münasebetiyle BM İnsan Hakları Komisyonu Şefi Zeyd Raad el Hüseyin, Ortadoğu’da artan çatışmaları ve son dönemde artan göçmen karşıtı politikaları değerlendiren bir konuşma yaptı.
Hüseyin, “2016 yılı tüm dünyada insan hakları için bir felaket yılıydı. Eğer özenle inşa edilmiş hukukun üstünlüğü ve insan hakları sisteminde büyüyen erozyon hız kazanmaya devam ederse, nihai olarak herkes bundan zarar görecektir.” dedi. Zeyd Raad el Hüseyin, konuşmasına Suriye’de yaşanan trajediyi anlatarak devam etti. 2011’de başlayan savaş sonucu tahminen 11 milyon insanın evinden kaçmak zorunda kaldığını ve 1 milyonunun Avrupa’ya iltica etmek istediğini belirten Hüseyin, bu durumun büyük bir mülteci krizine yol açtığını ve ayrıca aşırıcı hareketleri açığa çıkardığını söyledi. Ayrıca BM şefi, İngiltere’de Brexit ile iyice yükselişe geçen popülist sağcı hareketler ve ABD’de Trump’ın seçim zaferiyle pek çok Avrupa ülkesinde ve ABD’de yabancı karşıtı, nefret içerikli söylemin korkutucu derecede yaygınlaştırıldığını ve giderek su götürmez bir gerçeklik haline geldiğini belirtti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook