Yunan adalarındaki mülteciler durumlarının belirsizliğinden yakınıyor

Türkiye ile AB arasında imzalanan ve Ege’den Yunan adalarına giriş yapanları kapsayan anlaşma gereği 20 Mart’tan sonra Türkiye’den Yunanistan’a geçen mülteciler Türkiye’ye iade edilecek, Türkiye de geri kabul ettiği mülteci sayısı kadar Avrupa’ya Yunanistan üzerinden mülteci gönderecekti. Ancak AB ile yapılan anlaşma işleyemez duruma geldi.
Çoğunluğu Midilli ve Sakız olmak üzere, adalardaki iade merkezlerinde bekletilen mülteciler, Türkiye’ye gönderilmemek için Yunanistan’a sığınma talebinde bulunmaya başladı. Sayının binleri bulması nedeniyle yetkililer bu talepleri değerlendirmekte zorlanınca, kamplarda da huzursuzluklar baş gösterir oldu.
Kurallar gereği sığınmacı talebinde bulunan bir mülteci 2 haftadan fazla kamplarda tutulamayınca da sükûneti ile bilinen adalarda; protestolar, eylemler ve kriminal olaylar başladı. Yunan kaynaklara göre halen adalarda 6 bin 826 mülteci bekliyor. Bunların 3 bin 655’i Midilli’de, 2 bin 279’u Sakız’da 892’si ise Samos’ta. Sığınma talebinde bulunan 300 civarında mülteci, birebir görüşmeye alındı. 500 kadarı ise prosedürlerin ikinci aşamasına geçti. Türkiye’ye dönüp buradan Avrupa’ya gitmek isteyen 50 kadar mülteci ise açlık grevine başladı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook