AfD Başkan Yardımcısı, Ganalı milli futbolcuya ırkçı hakarette bulundu

Sağ popülist Almanya için Alternatif’in Genel Başkan Yardımcısı Alexander Gauland, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a verdiği demeçte, Alman Milli Takımı’nın başarılı oyuncusu Jerome Boateng’le ilgili hakaret içeren sözler sarfetti. Gauland, “İnsanlar Boateng’i başarılı bir futbolcu olarak görüyor ama Boateng gibi birini komşu olarak istemiyorlar” dedi.
Berlin doğumlu ünlü futbolcunun annesi Alman, babası ise Ganalı. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, Gauland’ın açıklamalarını, “seviyesiz ve kabul edilemez” diye nitelendirdi. Maas, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Gaulard gibi konuşanlar kendi maskelerini düşürüyor, hem de sadece kötü bir komşu olarak değil” dedi. Bakan, “Bu açıklamalar ırkçı ve aşağılayıcı” ifadelerini kullandı.
Alman Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Rheinhard Grindel de Gauland’ın açıklamalarını eleştirdi. Grindel, açıklamaları “çirkin” diye tanımlayarak, Boateng ve Alman Milli Takımı’nın popülaritesinin siyasi sloganlar için kötüye kullanılmaya çalışıldığını belirtti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook