Yakın tarihten: ABD askerleri özel tim kurup Afganistan’da eğlence için sivilleri öldürmüş ve anı için parmaklarını kesmiş

12 Amerikan askeri, gizli bir ölüm timi kurup rastgele Afgan sivillere ateş açmak, bombalı saldırıda bulunmak ve öldürdükleri sivillerin parmaklarını anı için almakla suçlanıyorlar.
Başlatılan incelemenin sonunda hazırlanan iddianameye göre, “ölüm timi” en az 3 Afgan sivili “eğlence olsun diye” öldürdü. Calvin Gibbs, Andrew Holmes, Michael Wagnon, Jeremy Morlock ve Adam Winfield isimli 5 asker, Ocak ayında Gül Müdin isimli bir Afgan’ı el bombası ve tüfekle vurarak öldürdü. Ekip, ertesi ay vurarak öldürdükleri ikinci kurbanları Marac Aga’nın cesedinin yanına bir kalaşnikof koyarak adamın saldırgan olduğu izlenimini vermeye çalıştı. Mayıs ayında da Molla Abdullah isimli Afgan, askerlerin silahlı ve el bombalı saldırısında öldürüldü. Askerlerden en az biri, kurbanlarının parmaklarını keserek “anı” olarak aldı. Askerlerin bazıları da öldürdükleri adamların cesetleriyle fotoğraf çektirdi.
7 asker ise cinayetleri ve askerlerin sivillerden çalınan haşhaşları içtiklerini ihbar etmek isteyen bir askere saldırmakla itham edildiler.
Ölüm timi, Afganistan’da ABD ordusunun ‘Stryker’ adlı piyade bölüğünde ortaya çıktı.
Daha sonra 18 ay süren yargılamalarda, ölüm timi çetesinin lideri olmakla suçlanan Calvin Gibbs adlı 26 yaşındaki ABD’li asker, ömür boyu hapis cezası aldı. Ancak jüri, Gibbs’e 8,5 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye hakkı tanınmasına karar verdi.
Afganistan’da geçen yıl sivillerin öldürülmesi ve sanki çatışmada öldürülmüş gibi gösterilmesinden sorumlu tutulan Gibbs, önceden planlayarak adam öldürmek fiiliyle bağlantılı 3 ayrı suçtan hüküm giydi. İddia makamı Gibbs’i, kendisinin ”öldürme timi” olarak adlandırdığı müfrezesindeki askerlerce Afgan köylülerin öldürülmesinin ve yapılan diğer tecavüzlerin baş kışkırtıcısı olmakla itham ediyordu.
Gibbs, cinayet, suç işlemek amaçlı gizli plan yapmak ve diğer suçların dışında, üstlerine esrar kullandıklarını ve öldürülen kişilerin parmaklarını savaş anısı olarak saklamak amacıyla kestiklerini rapor eden bir askeri dövmekten de suçlu bulundu.
2 Afgan sivili öldürmekten yargılandığı davadaki savunması sırasında bu kişileri öldürmesinin meşru müdafaa olduğunu ileri süren Gibbs, cesetlerden parmakları kesmesini ise av sırasında öldürülen bir geyiğin boynuzlarının hatıra amacıyla alıkonulmasına benzetti.
Gibbs ile aynı piyade müfrezesinde görevli 5 asker hakkında Afganistan’da cinayet işledikleri iddiasıyla dava açılmıştı. Davada Gibbs’e karşı baş tanık konumundaki, eski onbaşı Jeremy Morlock, Gibbs’in ”sağ kolu” olarak adlandırılmasına karşın, savcılık makamıyla davada işbirliği anlaşması yaptığı gerekçesiyle mart ayında 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook