Fransa’da mültecilerin sınır dışı edilmesi kolaylaşıyorYoldaki mültecilere sinirlenen Macar bir kamyon şoförü direksiyonu yol kenarındaki mültecilerin üzerine kırdı

Fransız Parlamentosu’nda kabul edilen yeni bir yasayla Fransa’ya yasadışı yollarla gelen yabancılar daha kolay sınır dışı edilebilecek. Yeni düzenleme nedeniyle muhalefet hükümeti aşırı sağcıların oylarına talip olmakla suçluyor.
Yeni yasal düzenleme ile Fransız sahillerine teknelerle gelen sığınmacıların, yakalandıkları gibi bir bekleme bölgesine alınıp çok kolay bir şekilde geri gönderilebilecekleri bildirilirken, Fransa’nın bu sayede İtalyan mülteci adası Lampedusa gibi olaylara engel olmak istediği belirtiliyor.
Muhalefet ise hükümetin bu tavrını sert şekilde eleştirirken, söz konusu düzenlemeyle hükümetin ırkçılarla flört etmeye başladığını iddia ediyor. Ayrıca muhalefet milletvekili Julien Dray, bu düzenlemenin 2002’den bu yana hazırlanan yedinci göç yasası olduğunu belirtirken, hükümetin bu problemi çözemediğini söyledi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yeni yasal düzenlemeyle birlikte göçmenlere yönelik daha sert önlemler alma niyetinde. Sarkozy’nin sağcı ve popülist eğilimli iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) sayesinde Ulusal Meclis ve Senato’da kabul edilen yasa, yabancılar konusundaki Fransız yasal mevzuatını Avrupa’nın en sertlerinden biri haline getirecek gibi görünüyor.
Fransa’nın kuzeyinde bulunan Calais deniz limanına yakın bir bölgede meydana gelen olayda yoldaki mültecilere sinirlenen Macar bir kamyon şoförü direksiyonu yol kenarındaki mültecilerin üzerine kırdı. Can havliyle yoldan çekilen mültecilerin ölmesi an meselesiydi. Edinilen bilgiye göre aracıma taş attılar diyen macar şoförün bu insanlık dışı hareketi izleyenleri sinirlendirdi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook