Uluslararası Af Örgütü, göçmen, mülteci ve Romanlara yönelik politikaları yüzünden Fransa’yı uyardı150 Hristiyan Mültecinin Suriye’den Polonya’ya gelişi tamamlandı

Uluslararası Af Örgütü, göçmen, mülteci ve Romanlara yönelik politikaları yüzünden Fransa’yı uyardı. Uluslararası Af Örgütü, 2012 yıllık raporunda, yeni Cumhurbaşkanı François Hollande’dan, seçim öncesi bu konularda verdiği sözleri yerine getirmesini istedi.
Uluslararası Af Örgütü raporunda, Fransa’nın Roman kamplarını dağıtıp zorla sınır dışı etme eylemlerine son vermesi istenirken, mülteci başvurularının da daha duyarlı ve dikkatli incelenmesi yolunda çağrı yapıldı.
Silah ihracatı uyarısı
Raporda, Fransa’nın silah ihracatında daha ”şeffaf” bir politika sergilemesi de istendi. Raporda ayrıca kötü muamele yapan güvenlik güçlerine yönelik adli makamların yeterince soruşturma yapmaması da eleştirildi. Fransa’da Nicolas Sarkozy yönetiminin, Romanlara ve göçmenlere yönelik sert politikaları, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin de sert eleştirilerine hedef oluyordu.
Polonya Hükümeti, daha önce Suriye’den kabul edeceğini açıkladığı 150 Hristiyan mültecinin geliş işlemlerini tamamladı. Suriye’deki savaştan kaçan yaklaşık 50 Hristiyan aile yeni bir hayata başlamak için Polonya’ya geldi.
Lübnan’ın başkenti Beyrut’tan kalkan bir charter uçağıyla Varşova’ya gece geç saatlerde 150 mülteci geldi. İndikten sonra bir otele yerleştirilen mültecilerin resmi işlemleri ilerleyen günlerde tamamlanmış olacak. Gelen mültecilerin birkaçı gazetecilere demeç verirken fotoğraf almalarına veya video kaydı almalarına izin vermediler. Polonya Müslüman mültecileri ise kabul etmek istemiyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook