Kötü muamele mağduru göçmen kadınlar sınırdışı edilmekten korkuyorSlovakya Müslüman mülteci kabul etmeme kararı aldı

İnsan Hakları İzleme Örgütü bugün yayınladığı bir raporda, sınır dışı edilme riskinin, Belçika’da ev içi şiddete maruz kalan birçok göçmen kadını ihtiyaç duyduğu korumayı almaktan alıkoyduğunu bildirdi. Rapor Belçika’da Kadınlar Günü olan 11 Kasım 2012 öncesinde yayınlandı.
59 sayfalık raporda, ülkede ev içi şiddet yaşayan göçmen kadınların korumaya erişimindeki üç önemli boşluğa dikkat çekiliyor. Eşi veya partneriyle biraraya gelmek için Belçika’ya göç eden kadınlar, hukuki statüleri onaylanıncaya kadar geçen süre zarfında şiddet gördüklerini bildirmeleri halinde, tıpkı belgesiz göçmen kadınlar gibi sınır dışı edilebiliyorlar. Üstelik aile içi şiddet mağdurlarının, özellikle de herhangi bir belgesi olmayan kadınların sığınma evlerine erişim olanağı yetersiz.
Belçika’ya eş veya partner birleşimi için göç eden kadınlara ülkede kalma izni veren yasa, kadının aile birleşimi başvurusuna ilişkin işlemler sürerken kendisini taciz eden kişiyi terk etmesi veya bu kişiden önce yetkililere bildirmeden ayrılması ya da partnerin Belçika’yı terk etmesi halinde, bir koruma sağlamıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, şiddet gördüğünü kanıtlama yükümlülüğü ve gelir şartlarını yerine getirme koşulunun da engel teşkil ettiğini ortaya çıkardı.
Almanya’nın Köln kentinde yılbaşı gecesinde yaşanan taciz skandalını gerekçe gösteren Slovakya, Müslüman sığınmacıların ülkeye girişine izin vermeyecek. Alman Die Zeit gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, göçmenlerin uyumunun imkânsız olduğunu belirten Slovakya Başbakanı Robert Fico, “Çok kültürlü Avrupa ideali sona erdi” ifadelerini kullandı. Slovakya, Avrupa Birliği’nin sığınmacıların belirli bir orana göre AB içerisinde dağıtılması tezine geçtiğimiz Aralık ayında itiraz etmişti

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook