Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü: Suriye rejimi kimyasal silah kullandı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve Birleşmiş Milletler tarafından ortak yürütülen bir araştırmada, Suriye rejim güçlerinin klor gazı içeren üç kimyasal saldırıdan ve IŞİD’in de hardal gazı içeren bir saldırıdan sorumlu olduğu sonucuna varıldı. Suriye kimyasal silah kullandığını reddediyor.
Lahey’de beş gün sürecek konferansın açılışında konuşan OPCW Genel Sekreteri Ahmet Üzümcü, Suriye’nin kendi kimyasal silah programıyla ilgili açıklamalarında “boşluklar, tutarsızlıklar ve çelişkiler” olduğunu söyledi.
Avrupa Birliği’nin silahsızlanma özel temsilcisi Jacek Bylica Suriye’nin sözleşmeye katıldıktan üç yıl sonra kimyasal silah programıyla ilgili birçok belirsizlik olduğunu ve ülkenin kimyasal silah programının tamamını açıklamadığını söyledi. Bylica AB’nin “kimyasal silahların terörist grupların eline geçebileceğinden derin bir şekilde endişe duyduğunu” aktardı.
Birleşmiş Milletler tarafından kurulan bir panel bir yıllık araştırmanın ardından Suriye hükümet güçlerinin kasabalarda 2014 ve 2015 yıllarında üç kez klor gazı saldırısında bulunduğunu tespit etti. Bu Şam’ın yıllardır reddetmesine rağmen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve güçlerinin uluslararası bir araştırma tarafından ilk kez suçlu bulunması anlamına geliyor. BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü uzmanlarından oluşan panel ayrıca IŞİD’i Suriye’de Ağustos 2015’te yapılan bir hardal gazı saldırısından sorumlu tuttu.
Suriye 2013 yılında uluslararası baskı sonucu Rusya ve ABD tarafından aracılığı yapılan bir anlaşmaya razı olmuş ve kimyasal silah stokunu Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne yok edilmek üzere teslim etmeyi kabul etmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook