Fransa’da Calais kampının tahliyesi öncesinde 4 İngiliz gazeteci gözaltına alındı ve sınırdışı kararı verildi

Gazeteci Gaspard Glanz, daha önce Fransa’da Calais kampında çekim yaptığı için gözaltına alınmıştı. Glanz’dan sonra 4 İngiliz gazeteci daha gözaltına alındı. Gazeteci Glanz, yazısında bu olayı anlattı:
“Ben 26 Ekim tarihinde Calais kampındaki tahliye işlemlerini çekime alırken, gazetecilik faaliyetimden dolayı gözaltına alınmıştım. Bu sabah ise, İngiliz genç bir gazeteci olan Richard Parry benimle temas kurdu ve benim gözaltına alındığım aynı yerde, The Independent’te çalışan 4 meslektaşının ve bir Tunuslu çevirmenin gözaltına alındığını söyledi.
Yani, gazetecilik faaliyeti dolayısıyla Calais’de gözaltına alınan tek gazeteci ben değilim. Peki onların gözaltına alınmalarının sebebi ne? Gaz maskesi taşımaları. Not: Calais kampında gazetecilerin çoğu göz yaşartıcı gazlardan korunmak için gaz maskesi taşıyor.
Size Richard Parry’i tanıtmak istiyorum. Parry, çatışmalı bölgelerde uzmanlaşmış, büyük bir gazetecidir. BBC, Channel 4 gibi kanallarda birçok film ve belgeselleri yayınlandı, bu yayınlar sayesinde çok sayıda ödül kazandı.
Parry, ReporterDigital’a Calais’de gözaltına alınmasını anlattı: “İngiltere’ye sadece 20 km uzaklıkta olması şok edici. Ve İngiltere’de yıllardır polisi tanıyorum, orada böyle hareket etmez. Ama burada kendimi üçüncü dünya ülkesinde gibi hissediyorum! Sanki Çeçenistan’da ya da Afganistan’da gibiyim.”
Richard’ın ekibinden Lydia Hirst-MacDonald gözaltında yaşadıklarını şöyle anlattı: “İki kadın polis tarafından bir odaya götürüldüm. Malzemelerimi almak için çantamı açmaya başladılar, sonra küpelerimi aldılar.”
24 saatlik gözaltı süresinin ardından, dört İngiliz gazeteci Fransa’yı terk etmek zorunda kaldı. Tunuslu çevirmen Kais Laabidi ise, 25 gün boyunca sorgulandı.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook