Kayıp çocuklar gününde ‘mülteci çocuklar’ hatırlanmadı

Dünyada kayıp çocuk sorunu ciddi boyuta ulaştı. Son raporlara göre, Avrupa’da her iki dakikada bir çocuk ortadan kayboluyor. Bu istatistik Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 40 saniyede bir olarak kayıtlara geçiyor. Her yıl 25 Mayıs, dünyada bu kayıp çocukları hatırlama günü olarak düzenlenirken, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ‘Avrupa’da kaybolan binlerce mülteci çocuğu, dünya basın hatırlamadı, görmedi.
Son beş yılda Suriye, Irak ve Afganistan’daki iç savaştan kaçarak Avrupa’ya giden 10 bin mülteci çocuğun kayıp olduğu duyurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde Avrupalı kaynaklar “Avrupa’ya ulaşmış 10 bin çocuk kayıp. Bu çocukların akıbeti bilinmiyor. Organ mafyasının elinde düştüklerine dair iddialar çok yaygın” açıklaması yapmıştı.
Sivil toplum örgütlerinin baskılarına rağmen, AB devletlerinin çabaları herhangi bir sonuca ulaşmış gözükmüyor. Almanya Federal Polisi, Afganistan, Suriye, Eritre, Fas ve Cezayir kökenli oldukları kaydedilen çocuklardan çok az bir kısmına ulaşıldığını belirtirken, binlerce çocuktan halen haber alınamıyor. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri de geçen ay yazdıkları mektupta kayıp sığınmacı çocukların fuhuş ya da organ mafyası başta olmak üzere, suç örgütlerinin eline düşmüş olabilecekleri uyarısında bulunmuşlardı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook