İdomeni mülteci kampı resmen kapatıldı

Yunanistan’ın Makedonya sınırındaki İdomeni kampı, sığınmacıların tahliye edilmesinin ardından resmen kapatıldı. Yunan polisinin önceki gün erken saatlerden başlattığı ve binin üzerinde emniyet mensubunun katıldığı, helikopter destekli tahliye operasyonu bugün sona erdi. Tahliye operasyonunda, İdomeni’deki 8 binden fazla sığınmacı, otobüslerle ülkenin kuzeyindeki diğer kamplara götürüldü.
Tahliye operasyonunun sona ermesiyle birlikte, sığınmacıların iki aydır ulaşıma kapalı tuttuğu Makedonya ile Yunanistan arasındaki demiryolu da yeniden açıldı. Ulaşıma kapalı tutulan ve yük trenlerinin geçişinde aksaklığa neden olan demiryolu, İdomeni’deki kampın boşaltılmasının başlıca sebeplerinden biri olarak gösteriliyordu.
İdomeni kampında görevli gönüllüler, kampın tahliyesinin sığınmacı krizine çözüm olmadığını savunarak, sığınmacıların diğer kamplara uzun süreliğine yerleştirildiğini ve umuda yolculuklarına devam etmek için küçük çadırlarda ne kadar bekletileceklerinin net olmadığını ileri sürdü.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook