İtalya’da çocuk mülteciler insan ticareti, fuhuş ve sömürü şebekelerine karşı yalnız ve korunmasız durumda

İtalya’ya refakatsız giden çocuk sayısında ciddi bir artış sözkonusu. Kitle örgütü “Save the Children” (Çocukları Koruyun) bu konuda insan ticareti şebekelerine karşı uyarıda bulunuyor:
* Yanlarında aileleri olmadığı halde İtalya’ya giden çocuk sayısı 2015 yılına göre ikiye katlandı.
* 13 yaşındaki kız çocukları fuhuşa zorlanıyor.
* İnsan tacirlerine olan ve 50 bin avroya kadar çıkan borçları karşılığında çocuklar uygunsuz işlerde çalışmaya zorlanıyor.
* Birleşmiş Milletler’e göre dünyada insan tacirlerinin elinde düşen her üç kurbandan biri çocuk
Save the Children’ın İtalya Hükümeti’nin resmi kayıtlarına dayanarak verdiği bilgiye göre Nijerya ya da Mısır gibi ülkelerden -genellikle savaştan, açlıktan ya da şiddetten kaçan- tehlikeli yolculuklardan sonra İtalya’ya ulaşan çocuk sayısında her geçen yıl ciddi oranda bir artış gözleniyor.
2016’nın ilk altı ayında 10 bin 500’ün üzerinde -2015 yılının ilk ayındaki sayının iki katından daha fazla- refakatsız çocuk deniz yoluyla İtalya’ya gitti. Bu çocuklar insan ticareti ve sömürü şebekelerine karşı savunmasız durumdalar.
Save the Children, insan tacirlerinin, Akdeniz yoluyla yaptırdıkları yolculuğun bedeli olarak 50 bin avroya kadar çıkan parayı ödemeleri için çocukları ve genç kızları fuhuş yapmaya zorladığını ve bu konuda giderek daha acımasız ve çok yönlü tekniklere başvurduğunu belirtiyor.
Nijerya ve Romanya gibi ülkelerdeki ve bazıları yalnızca 13 yaşında olan kız çocukları, çocuk bakımı, garsonluk ya da kuaförlük işlerinde çalışacakları vaadiyle kandırılıyor–genellikle öğretmenleri ya da erkek arkadaşlarınca- ve fiziksel, cinsel ve duygusal şiddete maruz kalarak fuhuş sektöründe çalışmaya zorlanıyor.
Örgüt yetkilileri, refakatsiz göçmen ve mülteci çocuklarla yaptıkları bir dizi röportaj sonucu kız çocuklarının sıklıkla, onları İtalya’ya götürenlerin cinsel ve fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını belirtiyorlar. Bu kız çocuklarından bazıları ya cinsel ilişki yoluyla geçen hastalıklara yakalanmış ya da hamile kalmışlar. Kaçmaya teşebbüs ettikleri takdirde ise kürtaja zorlanıyor ya da bebeklerine kötülük yapılacağı ile tehdit ediliyorlar.
Borçlarını ödemeleri için kız çocuklarının geneli fuhuş için kullanılırken, Mısır gibi ülkelerden gelen erkek çocukları da insanlık dışı işlerde çalışmaya ve hırsızlık yapma, uyuşturucu ticareti gibi suç teşkil eden fiillere zorlanıyorlar. İnsan tacirleri çocukları, Avrupa’da daha iyi bir yaşam ve ailelerinin yoksulluktan kurtarılacağı vaadiyle ağlarına düşürüyorlar. Bunun için de Facebook gibi sosyal medya yapılarını kullanıyorlar.
Roma’da 7 gün boyunca günde 12 saat çalışmaya zorlanan ve saatte 2 avroya araba yıkayan Mısırlı çocuklar var; çoğu zaman paraları ödenmiyor, zaman zaman cinsel tacize uğruyor ya da illegal işlere yönlendiriyorlar. Torino’da genellikle günde 10 saat lokanta ya da inşaat işinde çalışıyor ve ayda 200-300 avro alıyorlar.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook