Almanya İçişleri Bakanı Türkiye’yi terör örgütlerine destek vermekle suçlayan raporu savundu

Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bakanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiyeyi terör örgütlerine destek vermekle itham eden gizli raporu savundu. Brandenburg televizyonu RBB’ye konuşan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, “raporda Türkiye’yi Ortadoğu’daki radikal İslamcı grupların merkezi eylem platformu olarak nitelendiren ifadeler için pişmanlık duyacak bir şey olmadığını” söyledi.
Almanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “büro hatası” olduğu dile getirilmişti. RBB’nin “pişmanlık duyuyor musunuz?” sorusuna yanıt veren de Maiziere, “Pişman olacak bir şey yok” dedi.
Ana muhalefetteki Sol Parti’nin Türkiye hakkında verdiği bir soru önergesine verilen yanıtta, “Ankaranın, özellikle 2011 yılından bu yana yavaş yavaş İslamlaşan iç ve dış politikasının bir sonucu olarak, Türkiye Orta ve Yakındoğu’daki İslamcı gruplar için merkezi eylem platformu haline gelmiştir” ifadesi bulunuyor. Söz konusu ifadeleri, “Türkiye’deki gerçekliğin bir bölümünün keskin ifadelerle ortaya konulması” diye nitelendiren de Maiziere, Türkiye’deki gerçekler ve Ankaranın Alman hükümetiyle ilişkilerinin bunun çok ötesinde olduğunu söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook