İşgalci İsrail güçleri hastaneye ses bombası attı

İşgalci İsrail güçleri Batı Şeria’da bir hastaneye ses bombası attı

İşgalci İsrail güçleri Doğu Kudüs’te ve Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik zulmünü devam ettiriyor. Dur durak bilmeyen İsrail askerleri Filistinlilere acımıyor. Filistinlierin evlerine baskınlar düzenleniyor. Zeytin bahçeleri yakılıyor. Filistinli aileler kendi topraklarından çıkmaya zorlanıyor. Son olarak İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Tulkerim kentinde bulunan bir hastaneyi bastı. İşgalci İsrail güçleri hastanenin içinde ses bombası kullandı. Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle olayla ilgili yazılı açıklama yaparak İşgalci İsrail güçlerinin Tulkerim’deki Sabit Sabit hastanesine baskın düzenlediğini duyurdu. Filistin Sağlık Bakanı Keyle, İsrail güçlerinin yaptığı baskın esnasında 3’ü acil bölümüne olmak üzere hastane içine 4 ses bombası attığını ifade etti. Filistinli bakan Keyle, saldırıyı kınayarak İsrail’in tüm uluslararası anlaşma ve normları ihlal ettiğini söyledi. Yerel kaynaklar İşgalci İsrail güçlerinin yaptığı bu saldırının işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan hastanelere son bir ay içinde düzenlediği üçüncü saldırı olduğunu bildirdi.

İşgalci İsrail güçleri bir Filistinliyi şehit etti

İşgalci İsrail güçleri geçtiğimiz günlerde işgal altındaki Doğu Kudüs’te silahlı saldırı girişiminde bulunduğunu iddia ederek bir Filistinliyi daha şehit etti. İsrail polisi şehit edilen Filistinlinin kimliğini açıklamadı. İsrail polisi Filistinlinin Mescid-i Aksa’nın da içinde yer aldığı Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde İsrail güçlerine ateş açtığını iddia etti. Daha sonra da İsrail askerlerinden kaçmaya çalışırken, İsrail güçlerinde vurularak öldürüldüğü bildirildi. İsrail güçlerinden kimsenin yaralanmadığı bilgisi verilirken şehit olan Filistinli ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Kimliği açıklanmadı. İsrail güçlerinden yaralanan olmadığı açıklanırken, şehit edilen Filistinlinin kimliğine ilişkin ise bilgi verilmedi. İsrail askerleri yaşanan olaydan sonra Eski Şehir’in kapılarını bir süreliğine kapattı.

İşgalci İsrail güçleri Filistinlilerin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. İşgalci İsrail güçleri de Yahudi yerleşimcilere destek oluyor. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.
Kaynak: AA

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook