Hollanda’da kölelik döneminden kalma, ırkçı Kara Peter gösterilerini protesto eden 200 kişi gözaltına alındı!

Hollanda’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Aziz Nikola (Sinterklaas) eğlencesi etkinliklerinde siyahi yardımcılarının canlandırıldığı “Kara Peter” (Zwarte Piet) uygulaması devam ediyor. Ülkede Kasım ayı ortasında başlayan ve 5 Aralık’a kadar süren eğlencelerde, Aziz Nikola ve siyahi yardımcıları canlandırılıyor. Aziz Nikola ve “Kara Peter” (Zwarte Piet) olarak adlandırılan siyahi yardımcıların; çocuklara hediye dağıttığı, hastane, alışveriş merkezi gibi yerleri ziyaret ettiği etkinlikler kölelik düzeninden izler taşıdığı için büyük eleştiri alıyor.
Ülkede etkinliklerin başlamasıyla Rotterdam kentinde tüm gösteriler yasaklandı ancak bir grup protesto yürüyüşü yapmak üzere sokağa indi. Alarmda olan ve olağanüstü güvenlik önlemleri alan polisin, göstericilere müdahalesi çok sert oldu. Yaşanan gerilimin ardından 2 yüz kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Yeşil Sol Parti’den (GroenLinks) bir belediye meclis üyesi de var.
Ülkedeki Türk toplumu ise, terör örgütü PKK sempatizanlarının kentte gösteri yapmasına izin verilirken; ırkçılık karşıtı bir eyleme böylesi sert bir müdahalede bulunulmasını eleştiriyor. Her yıl tartışmalara konu olan etkinlikler Birleşmiş Milletler tarafından da eleştirilmiş ve kaldırılması istenmişti. Öte yandan son günlerde etkinliğe ilişkin tartışmalar Belçika’da da gündemde.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook