Hollanda’da bir mülteci kendini ateşe verdiBM: Mülteci sayısında son 70 yılın rekorunun kırıldığını açıkladı

Hollanda’nın Zaandam kenti yakınlarında Suriyeli bir sığınmacı, sığınma hakkı başvurusunun işleme alınmasında yaşanan gecikmeyi protesto etmek için kendini yaktı.
Sputnik’in haberine göre Suriye’nin Halep kentinden geldiği belirtilen adamın üzerine benzin dökerek yaktığı, ardından Türkiye’de bulunan çocuklarını görmek istediğini bağırdığı bildirildi.
Yanan adamın yardımına diğer sığınmacılar yetişti. Sığınmacı, ateş söndürüldükten sonra ambulansla yakınındaki hastaneye kaldırıldı. Hastane, sığınmacının hayati tehlikesi bulunmadığı bilgisini verdi.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, silahlı çatışmalar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan kişi sayısının şu anda 51 milyonu geçtiğini açıkladı. Ban, “İnsani yardıma muhtaç kişi sayısı, son 10 yılda ikiye katlandı. Hâlihazırda, silahlı çatışmalar yüzünden yerinden olan kişi sayısı, 1945’ten bu yana olan dönem için rekor düzeyde. 51 milyondan fazla mülteci var” dedi.
Ortalama olarak insanların 17 yıl evlerinden uzakta yaşamak zorunda olduğunu belirten BM Genel Sekreteri, “Milyonlarca çocuk okula gitmiyor, bazıları yıllar boyunca dersleri kaçırmak zorunda. Durum kötüleşmeye devam ediyor” uyarısında bulundu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook