Hollanda’da aşırı sağ parti PVV, aylardır mültecilere karşı halkı ayaklanmaya çağırıyorAlmanya’da Federal Parlamento sığınmacılara yönelik önlemleri sertleştiren II. Sığınmacı Paketi’ni onayladı

Aşırı sağcı parti PVV, aylardır mültecilere karşı halkı ayaklanmaya çağırıyor. İslam’a ve Müslümanlara karşı düşmanlıkta öncülük eden Geert Wilders, İslam kültüründen mültecilerin ülkelerine getirilmesinin tehlikeli olduğunu söyleyerek mülteciler hakkında aşağılayıcı ifadeler kullandı.
Mültecilere karşı dağıtacakları biber gazı spreyini ‘müdafaa spreyi’ olarak adlandıran Wilders, sarf ettiği sözlerle halkı mültecilere karşı dolaylı olarak silahlanmaya davet ediyor.
Almanya’da Federal Parlamento uzun süredir tartışılan ve sığınmacılara yönelik önlemleri sertleştiren II. Sığınmacı Paketi’ni onayladı. Almanya meclisinde bugün görüşülen pakete 429 milletvekili evet, 147 milletvekili hayır oyu kullanırken, 4 vekil çekimser kaldı.
Kabul edilen yeni sığınmacı yasasının önemli başlıkları şöyle:
– Güvenli ülke olarak kabul edilen ülkelerden gelen sığınmacılar ayrı bir kampta tutulacak. Bunların işlemleri kısa sürede tamamlanarak, hızlı bir şekilde geri gönderilmeleri sağlanacak.
– Bu kamplarda kalan sığınmacılar, bağlı bulundukları yabancılar dairesinin sorumluluk alanı dışına çıkamayacak. Çıkmaları durumunda yardımlar kesilecek ve sığınma başvuruları hemen durdurulacak.
– İkinci derecede sığınma hakkı elde edenler iki yıl boyunca aile bireylerini yanlarına alamayacak.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook