Eritreli mülteci, 9 İsrailli tarafından korkunç bir şekilde linç edildi

18 Ekim 2015’te, 29 yaşında Eritreli bir mülteci olan Haftom Zarhum, İsrail askerleri, polisler, güvenlik görevlileri ve İsrailli siviller tarafından önce silahla vuruldu, sonra korkunç bir şekilde darp edilerek öldürüldü. Haaretz gazetesinin elde ettiği güvenlik kamerası görüntülerinde, saldırgan güruh silahsız ve yaralanmış olan Zarhum’u kısa süre evvel Beer Sheva’da otobüs istasyonunda ateş açan silahlı bir adamla karıştırdı.
Zarhum da o gün Beer Sheva’ya ülkede ikamet izni başvurusu için seyahat etmişti. Otobüs istasyonuna saldırı olduğunda Zarhum evine gidiş yolundaydı. Yeni yayınlanan videoda, Zarhum yerde telaş içinde emeklerken bir güvenlik görevlisinin muhtemelen güvenliği sağlamak için ateş ettiği görülüyor.
17 saniye sonra otobüs şoförü yaralı halde yerde yatan mültecinin üzerine sandalye fırlattı. Saniyeler geçtikte bir kısmı üniformalı olan daha çok İsraillinin, saldırıya katıldığı, Zarhum’un başına tekme attığı, üzerine ağır eşyalar fırlattığı ve üzerine tükürdüğü görülüyor. Zarhum bu saldırılar esnasında kanlar içinde yerde yatıyor. Önlerde izleyenler, “terörist”, “öldür onu”, “onun kafasını kopar”, “…çocuğu” gibi sözlerle bağırıp çağırıyorlar.
Linç devam ederken, lavaboya saklanan gerçek silahlı adam tekrar ateş etmeye başlıyor ancak kalabalık Zarhum’a vurmaya devam ediyor.
İsrail, resmi olarak Zarhum’un “terör mağduru” olduğunu reddetti. Zarhum’un “terör mağduru” olarak kabul edilmesi ailesine yarar sağlayacaktı.
İsrail, Filistinlilerin sokak ortası infazlarında da sistematik olarak inkar politikalarına devam ediyor. Kendi polisini, askerini cezalandırmadığı gibi katledilen kişiye de herhangi bir tazminat ödemiyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook