ABD’de içlerinde gazetecilerin de olduğu 140’tan fazla barışçıl protestocu gözaltına alındı

Kuzey Dakota’da arazilerinden geçecek olan boru hattını protesto eden Amerikan yerlileri ve çevre aktivistlerine polis sert müdahale etti. Aralarında gazetecilerin de olduğu 140’tan fazla kişi gözaltına alındı.
Geçen cumartesi günü barışçı bir şekilde başlayan eyleme ülkenin farklı bölgelerinden yerli kabile üyeleri ile çevre aktivistleri destek verdi.
Yüzlerce eylemci Iowa, Illinois, Kuzey Dakota ve Güney Dakota’dan geçen ‘Dakota Access’ adlı 3.8 milyar dolarlık boru hattı projesinin bölgedeki kutsal mezarlarına zarar vermesine ayrıca Missouri nehrinden sağlanan içme suyunu kirletme ihtimaline tepki gösterdi. Polis ise eylemcilere cop ve biber gazı kullanarak müdahale etti. Aralarında gazeteci ve belgesel yapımcılarının da olduğu 140’tan fazla kişi gözaltına alındı. Son dalga ile birlikte geniş katılımlı boru hattı protestolarının başladığı ağustostan bu yana 260’dan fazla kişi gözaltına alınmış oldu. Eylemciler pazar günü 1806 nolu karayolu yakınlarında boru hattının güzergahı üzerinde 60-80 çadırlık bir kamp kurarak nöbeti sürdüreceğini açıkladı.
Eylemi izlerken gözaltına alınan gazetecilerden Jihan Hafiz, The Intercept adlı haber sitesine yazdığı makalesinde, gözaltında tutuldukları sırada kendilerine 8 saat boyunca su ve yiyecek verilmediğini ayrıca telefon kullanma haklarının engellendiğini söyledi. Hafiz, gözaltına alınan bazı kadınların çıplak aramaya tabi tutulduğunu da belirtti.
​Polis ise yaptığı açıklamada eylemcilere polis memuruna saldırı ve mülke izinsiz girmenin de aralarında olduğu bir dizi suçlama yöneltildiğini duyurdu. Bölge polisi ayrıca eylemlerin sürmesi üzerine diğer eyaletlerden destek kuvvet talep etti.
Kuzey Dakota ve Güney Dakota sınırında yaşayan ‘Standing Rock’ Siyu Kabilesi üyeleri daha ciddi bir olay yaşanmadan önce polisin kullandığı yöntemlerin soruşturulması için ABD Adalet Bakanlığı’na da mektup gönderdi. Arazi kısa zaman önce boru hattı geliştirme şirketi Energy Transfer tarafından satın alındı. Teksas merkezli şirket boru hattının çoğunun tamamlandığını öne sürüyor.
Daha önce eylemleri Facebook’un canlı yayın uygulaması ile aktaran Shaileme Woodley adlı aktris canlı yayında kelepçelenerek gözaltına alınmıştı.
​Eylemcilere yönelik polis şiddetini haberleştirdiği için ABD’de yayınlanan ‘Demokrasi Şimdi’ programının yapımcı ve sunucusu Amy Goodman’a ‘isyanı destekleme’ suçlaması yönetilmesi de ülke genelinde tepki çekmişti. Goodman hakkındaki suçlamalar daha sonra düşürülmüştü.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook