ABD’de evsizlerin sayısı 2020’de yüzde 40 arttı

ABD’de evsizlik Covid-19 salgınından önce patlama yaptı

Dünyanın süper gücü ABD, koronavirüs salgınıyla mücadelede ne yazık ki sınıfta kaldı. ABD, salgın nedeniyle en çok vaka ve can kaybının yaşandığı ülkelerden biri oldu. Ayrıca salgının ülkeye verdiği sosyo-ekonomik zararının telafisi akıllarda soru işareti olarak kaldı. Üstelik koronavirüs salgını başlamadan çok daha önce evsizliğin patlama yaptığı da ortaya çıktı. Amerika’da Ocak 2020 durum raporuna göre, gece başını sokacak yeri olmayan evsizler yüzde 28, uzun süreli evsizler yüzde 40 oranında arttı. ABD Konut ve Şehircilik Bakanlığı’nın (HUD) henüz salgının patlak vermediği Ocak 2020’de önceki döneme kıyasla evsizliğin geldiği durumla ilgili ayrıntılı rapor hazırladı. HUD‘un hazırladığı rapora göre, Donald Trump’ın başkanlığı dönemde ülkedeki evsizlerin sayısı önemli ölçüde arttı.

Salgından önce her 500 kişiden biri evsizdi

Raporda evsizliğin tüm önemli ölçütlerinin yükselişe geçtiği saptandı. 2020 yılının başında Amerika’da 580 binden fazla evsiz vardı. Ülkede yaklaşık 500 kişiden biri evsizdi. 2020 yılı ABD’de evsiz sayısının üst üste arttığı dördüncü yıl oldu. Donald Trump döneminde evsiz nüfusunun 30 binlik, yani yüzde 5 artış gösterdiğini kaydedildi. Rapor ülkenin tüm vahim yönlerini ortaya serdi. Barınacak hiçbir sığınağı olmayan evsizlerin sayısında yüzde 28 artış gözlemlendi. Bir yıldan uzun süredir evsiz olan ya da sık sık evsiz kalan kronik evsizlerin sayısındaki artış yüzde 40’a ulaştı. Ülkede yüksek oranlar en son 2008 mali krizinde görülmüştü. Evsizlik hem Cumhuriyetçi Parti’nin yönettiği mavi hem de Demokrat Parti’nin yönettiği kırmızı eyaletlerde yükseldi. Fakat Demokratların kalesi eyaletlerde evsizlik oranında daha da artış görüldü. Sayısal olarak 130 bin evsizle Kaliforniya başı çekerken, nüfusa oranla Washington D.C., New York, Hawaii, Kaliforniya olarak sıralandı. Demokrat Partili Başkan Joe Biden’ın eyaleti olan ve vergi cenneti olarak tanınan Delaware’de evsizlik 2019-20 döneminde yüzde 26 artış gösterdi.

abd salgın evsiz

ABD’de işsizlik korkunç boyutlara ulaştı

Raporu aktaran Dünya Sosyalist Web Sitesi (World Socialist Web Site), başından beri salgını tetikleyici olay diye niteledi. Site, iyi bir durumun salgın nedeniyle kabusa dönüşmediğini, zaten önceden var olan toplumsal yapı bozukluğunun salgın sebebiyle kitlesel ölümler ve ekonomik yoksullukla sonuçlanmasının temelini attığını bildirdi. ABD’de milyonlarca kişi salgın nedeniyle işsiz kaldı ve borçlandı. Dolayısıyla birçok insan kiralarını ya da mortgage taksitlerini ödeyemedi. Koronavirüs salgını döneminde evsiz sayısının korkunç boyutlara ulaştı. Mart 2020’deki ilk kapanmada 22 milyon istihdam kaybıyla, işsizlik yüzde 15’in üzerine fırladı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook