yahudi-yerleşimciler-filsitinli

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da Filistinlilere saldırdı

Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere saldırdı

Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria’nın Tubas ve Nablus kentlerinde Filistinlilere saldırdı. Siyonist işgalciler 3 Filistinliyi darbetti, 1 Filistinlinin aracına da ateş açtı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, bir grup Yahudi yerleşimci Tubas’a bağlı Teyasir köyünün doğusuna baskın düzenledi. Filistinli gençlerin Tubas Türk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi. Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Yahudi Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Daglas, AA muhabirine konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Daglas, bir grup Yahudi yerleşimcinin, Nablus’un güneyindeki Duma köyü yakınlarında Yusuf Feyyad Devabşe isimli Filistinlinin aracına ateş açtığını bildirdi. Daglas, saldırı sonucu aracın camlarının kırıldığını ancak can kaybı olmadığını söyledi. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) verilerine göre, yıl başından 21 Mayıs’a kadar geçen süre zarfında, Filistinlilerin mülklerine yönelik 154 ve yaralanmayla sonuçlanan 66 saldırı kaydedildi.

yahudi-yerleşimciler-saldiri
Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da Filistinlilere saldırdı

Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’yı da basıyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994 tarihinde barış antlaşması imzalandı. Bu antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesi altında bulunuyor. Ancak Yahudi yerleşimciler, 2003’ten beri İdareden izinsiz İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskınlar düzenliyor.  Kudüs İslami Vakıflar İdaresi de bu hukuksuz girişleri baskın olarak nitelendiriyor. Müslümanların her hakkının elinden alındığı söyleniyor.

Aşırı sağcı İsrailli milletvekili de Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘ya yakınlığıyla bilinen aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir, beraberindeki grupla işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Aşırı sağcı milletvekili Ben-Gvir ve beraberindeki bir grup fanatik Yahudi’nin İsrail polisi eşliğinde Harem-i Şerif’in avlusuna girdiği bildirildi. Açıklamada ayrıca, sabah ve öğleden sonra farklı gruplar halinde 190’dan fazla fanatik Yahudi’nin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği de söylendi. Doğu Kudüs’te provokatif eylemlerle gündeme gelen Dini Siyonizm Partisi liderlerinden Ben-Gvir, 8 Haziran’da da Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemek istemişti. Ancak İsrail polisi kentte tansiyonun yüksek olması nedeniyle aşırı sağcı vekilin baskın düzenlemesine engel 0lmuştu. Fanatik Yahudilerin Harem-i Şerif’e düzenlediği bu tür baskınlar bölgede gerginliğin tırmanmasına neden oluyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook